Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak dbać o baterię? /

Jak dbać o baterię?

Każde urządzenie typu smartfon lub laptop posiadają akumulator, który pozwala na używanie go bez podłączenia do zasilania. Z czasem jednak czas pracy ulega wyraźnemu skróceniu, w krytycznym przypadku całkowicie uniemożliwiając pracę bez podłączonego zasilacza - ładowarki. Żywotność akumulatora w tych urządzeniach jest obliczana jako ilość cykli ładowania. Jak zadbać w codziennym użytkowaniu o akumulator by służył nam jak najdłużej? Na co zwrócić uwagę przy wymianie akumulatora?

Bateria krótko trzyma

            Pojemność akumulatora zmniejsza się w czasie użytkowania i z każdym kolejnym cyklem ładowania. Jest to proces naturalny a użytkownik, może go próbować opóźnić przez odpowiednie użytkowanie. Obecne akumulatory nie posiadają „efektu pamięci”, są to nowoczesne układy wykorzystujące ogniwa litowo-polimerowe. Akumulatory tego typu nie powinny być rozładowywane do zera. Jak również zostawianie na noc podłączonej ładowarki do telefonu jest nie najlepszym rozwiązaniem - bateria jest ładowana do 100%, odłączane ładowanie przez elektronikę telefonu, po czym włącza się ponownie kiedy zniknie chociaż jeden procent.

Najlepiej oddać takie urządzenie do serwisu, gdzie poznamy rzeczywistą pojemność akumulatora - posługując się językiem użytkownikiem iPhone’ów - jego kondycję. Znając ten parametr - możemy zdecydować o wymianie akumulatora. Serwis dokona wymiany akumulatora również w urządzeniach, w których producent nie przewidział jego wymiany.

Bateria „spuchła”

            Kiedy bateria dosłownie puchnie, pojawiają się na niej nietypowe wybrzuszenia - czy to jedno, czy dwustronne - należy wyjąć baterię lub jeżeli to nie jest możliwe - dostarczyć telefon do serwisu. Taka wybrzuszona bateria wprowadza wewnątrz urządzenia duże naprężenia, które mogą powodować następne usterki - na przykład ekranu. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość eksplozji lub samozapłonu!

Ładowarka nie ładuje szybko

            Czas ładowania się wydłużył? Jeżeli wykluczymy uszkodzenie akumulatora, to przyczyną może być uszkodzenie przewodu od ładowarki, lub jeżeli na przykład go wymieniliśmy, to jego parametry mogą być nieprawidłowe. Często się to zdarza w przypadku zakupu tanich przewodów, które ze względu na użycie przez producenta zbyt małych przekrojów - wydajność prądowa jest zbyt niska. Wystarczy wymienić „kabelek”. Może się zdarzyć uszkodzenie samej ładowarki, dodatkowym objawem takiego stanu rzeczy może być nadmierne grzanie się podczas pracy.

Wymiana ogniw w akumulatorze

            Serwis po sprawdzeniu stanu naszego akumulatora może zaproponować wymianę samych ogniw. Zdarza się tak, w przypadkach kiedy w akumulatorze jest uszkodzone jedno z ogniw, lub kiedy zakup nowego akumulatora jest niemożliwy (w przypadku nietypowych urządzeń). Nietypowym objawem uszkodzenia akumulatora (objaw kończącej się baterii) jest ładowanie do 100% pojemności w kilka- kilkadziesiąt minut. Czas bardzo krótki. Bateria, która tak się zgłasza, jest już wewnętrznie uszkodzona i rozładowanie trwa też bardzo szybko. Taki akumulator należy jak najszybciej wymienić na sprawny.

            Wymiana akumulatora w urządzeniu jest często traktowana jako ostateczność. Niestety wymiana na niskiej jakości baterię zakupioną w internecie nie gwarantuje długiego czasu pracy. W przypadku niektórych producentów lub sprzedawców produkt nie posiada deklarowanych parametrów i zostały użyte ogniwa bardzo niskiej jakości.

Marta

Leave a Comment