Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak prawidłowo i czym wyczyścić klawiaturę? /

Jak prawidłowo i czym wyczyścić klawiaturę?

Oddaj mi laptopa do wyczyszczenia, a powiem ci, gdzie pracujesz. To niesamowite ile można dowiedzieć się o użytkowniku urządzenia na podstawie zabrudzeń jego sprzętu. Czyszczenia komputera jest nie tylko podstawowym sposobem jego konserwacji, ale również higienicznym obowiązkiem. Kto chciałby spędzać kilka godzin dziennie, siłując się z przyciskami, które dodatkowo kleją się do palców. Oto kilka sposobów, jak zadbać o czystość laptopa.

Jak przygotować urządzenie do czyszczenia?

Po pierwsze wyłączyć. Brzmi prozaicznie, ale często się zdarza, że chcąc zaoszczędzić te kilka minut, użytkownicy nie wyłączają swoich laptopów, a później męczą się, próbując odwrócić zmiany, które wprowadzili losowym naciskiem na klawisze. Ważne jest też, by odłączyć urządzenie od zasilacza oraz odpiąć wszystkie podpięte rzeczy (np. słuchawki, pendrive’y, drukarkę itd.) oraz wyjąć płytę, która znajduje się w napędzie.

Po drugie, warto zaopatrzyć się w akcesoria pomocnicze. Patyczki do uszu, sprężone powietrze, płaski śrubokręt, ściereczka z mikrofibry, alkohol izopropylowy – z pewnością się przydadzą. Warto szczególną uwagę zwrócić na rodzaj ściereczki, która zostanie użyta. Jeśli jest bawełniana, to może zostawiać kłaczki, które zniweczą naszą pracę.

Na sucho i na mokro

Badania dowodzą, że klawiatury komputerów osobistych są jednymi z najbrudniejszych miejsc w naszych domach, na głowę bijąc, chociażby, deski toaletowe. Dlatego warto codziennie poświęcić kilka chwil na ich czyszczenie, tak jak codziennie poświęca się czas na mycie rąk.

Wierzchnią warstwę kurzu najłatwiej zetrzeć suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Następnie warto sięgnąć po ściereczkę z mikrofibry i namoczyć ją w ciepłej wodzie. Bardzo, ale to bardzo ważne jest, by ścierka była dobrze wyciśnięta, tak aby przypadkiem nie zalać naszego urządzenia. Można też zdezynfekować klawiaturę alkoholem izopropylowym, po czym przetrzeć suchą szmatką.

Tego typu zabiegi warto przeprowadzać codziennie i traktować jako część higieny osobistej. Dzięki czemu, nie tylko odłoży się w czasie poważniejsze czyszczenie urządzenia, ale również znacznie ograniczy rozwój chorobotwórczych żyjątek, które z uwielbieniem zamieszkują brudne klawiatury.

Zabrudzenia pod klawiszami

W tym przypadku wszystko zależy od poziomu uporczywości zabrudzeń. Najszybszym rozwiązaniem jest patent biurowy z taśmą klejącą lub karteczkami samoprzylepnymi. Można je wsunąć pod klawisz i przykleić zabrudzenie do warstwy kleju. Warto też skorzystać ze sprężonego powietrza, by przy jego pomocy wydmuchnąć kurz i zabrudzenia spod klawiszy.

Czasami jednak to nie wystarczy i przycisk trzeba zdemontować, by pozbyć się zabrudzenia. W przypadku klawiatur klasycznych wyjęcie klawisza nie stanowi problemu. Nieco trudniej jest w klawiaturach wyspowych w laptopach, gdzie klawisze znajdują się znacznie bliżej obudowy. Do ich podważenia warto wykorzystać płaski śrubokręt lub kartę. Przycisk podważa się delikatnie od góry, jego dolną część dociskając palcem. Tym sposobem wypinamy przycisk z warstwy mocującej.

Po wyjęciu klawiszy należy przedmuchać miejsce sprężonym powietrzem. Następnie przy pomocy nasączonych alkoholem patyczków oczyścić mniejsze zabrudzenia. Po doprowadzeniu klawiatury do porządku klawisze delikatnie umieszcza się z powrotem na swoim miejscu. Robi się to poprzez nałożenie przycisku nieco powyżej jego gniazda, nasuwa na element mocujące oraz dociska do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia.

Suszarki i odkurzacze

Często użytkownicy zamiast sprężonego powietrza używają suszarek. Jest to jednak rozwiązanie, które może przysporzyć wielu kłopotów. Jeśli chcemy wykorzystać suszarkę, ważne jest, by miała ona tryb zimnego powietrza. W przeciwnym wypadku można nadtopić elementy klawisza gorącym powietrzem.

Klasyczny odkurzacz jest słabym rozwiązaniem. Ma on za dużą moc ssącą i łatwo nim uszkodzić klawiaturę i jednoczenie wessać klawisze. Są jednak w sprzedaży odkurzacze do klawiatur podłączane do urządzenia przy pomocy portu USB. Mają one znacznie mniejszą moc, a najczęściej w zestawie znajdują się również specjalne szczoteczki, które ułatwiają pozbywanie się zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc.

Grzegorz

Leave a Comment