Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak przyśpieszyć laptopa? Podstawowe metody optymalizacji /

Jak przyśpieszyć laptopa? Podstawowe metody optymalizacji

Roboczogodziny lecą, a wierny laptop z dnia na dzień działa coraz wolniej. W takich momentach mogą pojawić się myśli o zakupie nowego sprzętu. Co jednak w momencie, gdy brakuje na to funduszy? Nic straconego, przecież zawsze można popracować nad optymalizacją staruszka i odłożyć w czasie wydatki. Oto metody: jak to zrobić?

Posprzątać

Niejednokrotnie skomplikowane problemy wymagają prostych rozwiązań. Dlatego warto przyjrzeć się, czy laptop nie jest zawalony śmieciami, które narosły w czasie pracy na nim. Do prawidłowego działania urządzenia dobrze zachować 10% wolnego miejsca na dysku.

Pierwsze miejsce, do którego warto zajrzeć to Pobrane. Najczęściej w tym miejscu odkłada się najwięcej produktów ubocznych korzystania z urządzenia. Kolejnym krokiem jest wejście we właściwości dysku. W Windowsach znajduje się tam bardzo przydatna opcja „oczyszczanie dysk” – pozwoli ona pozbyć się w jednym miejscu: plików tymczasowych, raportów, plików optymalizacyjnych i zawartości kosza.

Następnym krokiem jest udanie się do Panelu Sterowania. To tam w programach i funkcjach można się rozejrzeć, czy jakieś aplikacje nie leżą odłogiem na naszym dysku. Tutaj trzeba stanowczo i bez sentymentów. Jeśli czegoś nie używamy od dwóch miesięcy, to nie jest nam widocznie potrzebne. Wystarczy odinstalować.

Odkazić

Czasami zdarza się, że urządzenie zwalnia nagle z dnia na dzień. W takiej sytuacji najprawdopodobniej doszło do zainfekowania systemu wirusem lub niepotrzebnym programem. Na początek warto się rozejrzeć, czy w ogóle laptop jest chroniony w trakcie surfowania po Internecie. W takiej sytuacji warto poszukać aplikacji Windows Defender  na urządzeniu, a następnie sprawdzić, czy jest włączona.

Mimo to, coś i tak mogło się wedrzeć. Dlatego trzeba przeskanować system wykorzystywanym przez nas antywirusem. Jeśli jednak i on nie namierzy, co się do nas przypałętało, można sięgnąć po dokładniejsze narzędzia. Zwłaszcza polecany jest Adw Cleaner, który bardzo dobrze radzi sobie z wykrywanie niechcianego oprogramowania. Tego typu aplikacje działają w tle, nie manifestując się zbytnio użytkownikowi, za to solidnie szarpiąc jego nerwy spowolnioną pracą urządzenia.

Wyłapywanie tego typu programów jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa naszych danych. Często zdarza się, że aplikacje tego typu zmieniają przeglądarkę internetową na taką, która będzie pokazywała fałszywe wyniki wyszukiwania. Dalej już nie trudno wyobrazić sobie konsekwencje: włamanie do konta w banku, wykradzenie danych osobowych, dalsze zawirusowywanie laptopa.

Aby uniknąć tego typu programów, trzeba przede wszystkim uważać, jakie strony się odwiedza. Drugim, trudniejszym, sposobem jest czytanie umów licencyjnych. Ściągając bezpieczny i potrzebny program, nieświadomy użytkownik może się zgodzić na ogromną porcję śmieci.

Wyłączyć

Nie laptopa oczywiście, choć i jemu przyda się od czasu do czasu odpoczynek. Chodzi przede wszystkim o programy, które włączają się od razu po starcie urządzenia. Mała zmiana a odczuwalnie zwiększa wydajność działania.

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, które programy są ustawione na autostart, skorzystaj z tej ścieżki dostępu:

C:\Users\nazwa.komputera\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup. 

W miejscu nazwa.komputera należy wpisać swoją nazwę urządzenia do znalezienia we właściwościach komputera. Aby to zrobić, trzeba prawym przyciskiem myszy kliknąć ikonę mój komputer, a następnie wybrać właściwości.

Poukładać

Zasadniczo zaś zdefragmentować dysk. Brzmi dość skomplikowanie, ale cały proces nie należy do najtrudniejszych. Problem polega jedynie na tym, że optymalizacja dysku pomoże jedynie sprzętowi HDD. Nie każdy wie, jaki rodzaj podzespołu ma w swoim laptopie, dlatego tutaj zamieszczam instrukcję, jak to sprawdzić:

„Kliknij w Start, wejdź w Panel Sterowania, potem w zakładkę Manager Urządzeń. Znajdź zakładkę Stacja Dysków - tam znajdziesz model twardego dysku, który znajduje się w Twoim komputerze. W celu uzyskania dalszych informacji wpisz nazwę modelu do wyszukiwarki”.

Po sprawdzeniu, czy aby na pewno mamy dysk HDD, reszta idzie jak z płatka – wchodzisz w Eksplorator plików, Mój komputer, Dysk, Właściwości, Narzędzia, Optymalizuj/Defragmentacja. To bardzo długi proces, zwłaszcza gdy robiony jest po raz pierwszy. W trakcie defragmentacji można pracować na urządzeniu, ale znacznie szybciej ona przebiegnie, jak komputer dostanie nieco wolnego.

Grzegorz

Leave a Comment