Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Laptop do gier - co powinien zawierać? /

Laptop do gier - co powinien zawierać?

W sprzedaży pojawia się coraz więcej produktów z adnotacją „for gamers” - czyli „dla graczy”, dotyczy to zarówno laptopów jak również akcesoriów i urządzeń peryferyjnych. Mamy więc myszki dla graczy, klawiatury dla graczy, a nawet fotele dla graczy. W większości produkty te posiadają pewne cechy, które docenią szczególnie osoby zaangażowane w granie. Na rynku laptopów każdy liczący się producent ma w swojej ofercie model przeznaczony dla graczy.

Niestety, zdarzają się przypadki używania tego chwytliwego hasła wyłącznie w celu usprawiedliwienia wyższej ceny lub zwiększenia sprzedaży, dlatego, by nie paść ofiarą takiego nadużycia ze strony producentów, należy do zakupów podchodzić rozważnie i warto zasięgnąć opinii na temat wybranego produktu najlepiej na forach dla graczy, gdzie na pewno znajdziemy odpowiedzi na nasze pytania dotyczące wybranego produktu.

Gra się nie uruchamia

Producenci gier określają wymagania sprzętowe, których spełnienie powinno gwarantować poprawne działanie ich produktu. Laptopy są z założenia projektowane jako przenośne komputery energooszczędne - to dla dłuższego czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym, w związku z czym wiele podzespołów montowanych w laptopach różni się parametrami od produktów montowanych w komputerach stacjonarnych.

W laptopach przeznaczonych dla graczy często instaluje się dwie karty graficzne (w niektórych laptopach nawet trzy), jedna z nich, najczęściej zintegrowana z procesorem, służy do wyświetlania obrazu podczas pracy bez zasilania, druga karta graficzna wykorzystywana do obsługi gier i programów graficznych powinna zostać uruchomiona, kiedy laptop zostaje podłączony do ładowarki i uruchomimy wymagającą aplikację. Niestety nie zawsze działa to prawidłowo.

Należy sprawdzić, czy gra wykorzystuje dedykowaną kartę graficzną. Inną przyczyną mogą być nieprawidłowe sterowniki. W BIOS’ie należy sprawdzić, czy karta graficzna jest włączona (”Enabled”). Jeżeli wszystko sprawdzone należy przeanalizować wymagania producenta i parametry naszego laptopa. Karty graficzne korzystają z chipów firmy AMD lub Nvidia. Bez względu na nazwę handlową, samo oznaczenie chipa wystarczy do poznania wszystkich parametrów - poza wielkością pamięci karty graficznej, która jest montowana niezależnie od chipa graficznego.

Różnorodność kart graficznych w zakresie producentów, ich oznaczeń handlowych, marek, konfiguracji powoduje spore zamieszanie, w połączeniu z dynamiką, z jaką powstają kolejne generacje tych urządzeń, wymusza poznawania coraz to nowych informacji.

Ustawienia grafiki w grach

            Jeżeli szybkość rozgrywki jest niewystarczająca, należy w ustawieniach gry zmniejszyć rozdzielczość lub ilość detali wyświetlanych na ekranie. Gra nabierze szybkości, uzyskamy bardziej płynny obraz (bez “klatkowania”), niestety kosztem jakości grafiki, na przykład postacie będą mniej szczegółowe, pojazdy mogą nie rzucać cieni, i wiele innych.

Szczegóły ustawień znajdziemy na stronie producenta lub wydawcy. Oczywiście jeżeli nasz laptop nie spełnia nawet minimalnych wymagań sprzętowych, to mimo zmiany ustawień możemy mieć problem z uruchomieniem. O ile w komputerze stacjonarnym możemy w takim wypadku na przykład wymienić kartę graficzną lub procesor to w laptopie już takie modernizacje są mocno ograniczone.

Granie na laptopie

            W chwili pisania tego artykułu (marzec 2021) laptop do gier to był wydatek 4 tysięcy złotych, wyposażony w jedną z topowych kart graficznych, szybki procesor i nowoczesną matrycę. Warto rozpatrzeć może zakup konsoli lub komputera stacjonarnego? Laptop kusi swoją mobilnością i wszechstronnością, ale mogą to być wartości niewykorzystane.

Marta

Leave a Comment