Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Laptopy do pracy w trudnych warunkach /

Laptopy do pracy w trudnych warunkach

Nie każdy laptop ma przywilej pracy na biurku w domu lub biurze. Coraz częściej urządzenia te są wykorzystywane w miejscach, gdzie łatwo o zabrudzenia, zalania lub uszkodzenia mechaniczne. Dlatego powstały wzmocnione laptopy gotowe do pracy: na terenach budowy, w warsztatach samochodowych, na poligonach wojskowych, pracach wykopaliskowych i wielu innych miejscach, gdzie o wypadek nietrudno. Co taki laptop powinien mieć i jakie modele się do tego nadają?

Twardy jak stal

Zasadniczo pierwszy aspekt, jaki przychodzi do głowy, gdy mowa o wytrzymałym laptopie to wzmocniona obudowa. Oczywiście mowa o solidnym wykonaniu wszystkich jej elementów – zawiasy mogące wytrzymać dodatkowe odgięcia, klawiatura odporna na ścieranie i zalanie oraz sama powierzchnia urządzenia będąca w stanie znieść różnego rodzaju obicia i zarysowania.

Czym się kierować przy wyborze? Warto z góry odrzucić połyskliwe cienkie blaszki na klapie obudowy na korzyść twardego matowego plastiku. Takie podejście jest nie tylko tańsze, ale będzie również lepiej sprawowało się wizualnie. Niestety duże metalowe elementy świetnie „zbierają rysy” oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Oczywiście, nie ma co w pełni rezygnować z metalu. Wykończenia z aluminium lub stopów magnezu znacznie wzmocnią obudowę, jeszcze lepiej chroniąc ją przed czynniki zewnętrznymi. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena.

Przy wyborze warto przyjrzeć się klawiaturze. Często zaznaczone jest w opisie: „odporna na zalania”. To jednak pustosłowie. Tego typu klawiatury są w stanie poczekać nieco dłużej, aż użytkownik zajmie się nimi po kontakcie z płynem, nie są jednak wodoszczelne. Ta informacja może być szczególnie ważna dla osób, które będą korzystały ze swojego komputera w deszczu lub miejscach o wysokiej wilgotności.

Przenośny jak małe kocie

Mobilność jest kluczową cechą laptopa. Dlatego pomimo dociążających elementów jego waga nie powinna przekraczać 4 kg (waga kota). W tym celu można wykreślić wszystkie urządzenia o przekątnej większej niż 15 cali. Ten rozmiar to swoiste optimum – zapewnia wysoką czytelność przy pracy z Exelem, Wordem czy programami inżynierskimi, natomiast nie dokłada zbędnych kilogramów.

Trzeba też pamiętać o wytrzymałości baterii. Nie wszędzie przecież są gniazdka pozwalające podładować laptopa. Nowe urządzenia powinny obyć się bez tego przez 6-10 godzin. Niektóre modele mają też opcję wymienialnej baterii, co znacznie ułatwia pracę w warunkach utrudnionego dostępu do prądu. Dochodzi też element zewnętrznego akumulatora, którego zabranie ze sobą przedłuży możliwy czas pracy w terenie. Nie wszystkie komputery są z nimi kompatybilne, co warto mieć na uwadze.

Rączy jak jeleń

Wybór podzespołów zapewniających szybką i wydajną pracę uzależniony jest od tego, do czego będzie wykorzystywany laptop. Tutaj warto się przyjrzeć certyfikatowi ISV ( z ang. Niezależnych producentów oprogramowań) – zapewnia on, że dane urządzenie z przeznaczeniem do pracy np. na terenie budowy jest w stanie obsługiwać najczęściej wykorzystywane tam oprogramowania.

W większości przypadków nie są to aplikacje wymagające niesamowitych osiągów, a satysfakcjonujące efekty da na spokojnie dwurdzeniowy procesor (np. Core i5 lub Core i7), zintegrowana karta graficzna oraz RAM na poziomie 8 GB.

Coraz większą popularnością cieszą się dyski SSD, wypierając HDD. Praca z tymi pierwszymi jest znacznie szybsza, cichsza i wydajniejsza. Dodatkowo zapewniają one większe bezpieczeństwo danych znajdujących się na naszym komputerze.

Matowy jak znoszone spodnie

Warto poświęcić jeszcze kilka słów matrycy. Oprócz wspomnianego już rozmiaru, nie przekraczającego 15 cali, trzeba zaznaczyć, by była matowa. Może też zawierać powłokę antyrefleksyjną. Każda z tych opcji znacznie ułatwi pracę w trudnych warunkach oświetleniowych – zarówno terenowych – jak i w warsztatach. Jeśli nie zwrócimy uwagi na ten szczegół, to pracując w ostrym świetle, zobaczymy na ekranie jedynie swój grymas niezadowolenia.

Modele

Oto kilka propozycji modeli wzmocnionych laptopów nadających się do pracy w trudnych warunkach:

  • Durabook R13S R13S-Basic
  • Durabook S14I S14I 
  • Laptop Lenovo ThinkPad T480s
  • Laptop Dell Latitude 5400 
  • Laptop Getac B300X
  • DELL Latitude Rugged 7424
  • Laptop SEMI RUGGED DURABOOK S14I

Grzegorz

Leave a Comment