Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / laptopy za 1000 złotych /

laptopy za 1000 złotych

Wydawać by się mogło, że komputer przenośny musi kosztować kilka tysięcy. A najlepiej kilkanaście, tak jak Acer Predator 21 X za bagatela 44 tysiące złotych. Nic bardziej mylnego. Zakup nowego urządzenia można zmieścić w tysiączłotowym budżecie – pod warunkiem, że wie się czego szukać.

Dla kogo są tanie laptopy?

Rynek komputerów stał się bardzo zróżnicowany. Wiele modeli jest przeznaczonych pod konkretny sposób użytkowania np. do gier, montowania filmów, pracy ze specjalistycznymi programami graficznymi. Pierwszym pytaniem przed wyborem laptopa powinno być:  do czego będzie używany? Sprzęt z dolnego przedziału cenowego nadaje się przede wszystkim do prostych prac biurowych. Korzystanie z przeglądarek internetowych, tworzenie tabeli w Excelu, prezentacji w PowerPoitcie czy Canvie, obsługi edytorów tekstów, wystawianie faktur – są to zajęcia, do obsługi których nie potrzeba wybitnej specyfikacji urządzenia.

Często tani laptop jest też urządzeniem zapasowym. Zwłaszcza tyczy się to posiadaczy stacjonarnych komputerów, którzy potrzebują przenośnego sprzętu do pracy poza domem. W takim wypadku wszystkie cięższe prace spoczywają na komputerze głównym, a laptop jest jedynie wsparciem.

Tanie laptopy nadają się też do użytku domowego. Wielu klientów daje się zwieść przy wyborze urządzenia niesamowitymi osiągami komputerów, które następnie nie są wykorzystywane. Niejednokrotnie tyczy się to też laptopów do nauki. Nie potrzebują one 8-rdzeniowych procesorów z najnowszą generacją Intela, więc czemu by na nich nie przyoszczędzić.

Jaka specyfikacja?

Gdy już rozpatrzymy się we własnych potrzebach i budżecie, warto się przyjrzeć – w co zaopatrzony powinien być laptop. Niezależnie od ceny produkt musi mieć dobrej jakości podzespoły, w innym przypadku nie będzie w stanie sprostać nawet najprostszym zadaniom.

Na pierwszym miejscu trzeba zwrócić uwagę na procesor. W tej kategorii cenowej bezkonkurencyjny pozostaje Intel ze swoimi modelami Atom i Celeron. Te najczęściej dwurdzeniowe procesory nie powinny mieć żadnych trudności z podstawowymi pracami biurowymi.

Kolejnymi ważnymi czynnikami jest pamięć RAM i rodzaj karty graficznej. To od nich będzie zależała płynność procesów w trakcie użytkowania. Najczęściej modele posiadają 2 lub 4 GB pamięci podręcznej i w miarę możliwości trzeba celować w tę drugą liczbę. Karta graficzna zaś będzie uzależniona od modelu procesora. Jest to związane z tym, że w tej cenie laptop będzie posiadał tylko jedną kartę graficzną – zintegrowaną.

A jaka przekątna ekranu? Szczerze powiedziawszy, wszystko zależy od potrzeb. Za 1000 zł można znaleźć zarówno małe 11,6-calowe modele, które są znacznie bardziej kompaktowe, ale ciężej się na nich pisze ze względu na małe rozmiary klawiatury, jak i 15,6-calowe standardy – tutaj wygoda wygrywa z mobilnością.

Nieco mniej ważnym czynnikiem jest pojemność dysku. Oczywiście nie może być zbyt mała, by zachować płynność działania urządzenia, ale w przypadku niskobudżetowych laptopów lepiej polegać na chmurze. Pojemne dyski SSD znacznie zwiększają cenę produktu, dyski HDD o dużej pojemności mogą zaś spowolnić jego pracę.

Modele

Pora zatem przejść do komputerów. Oto laptopy do 1000 zł, które spełniają powyższe wytyczne:

Komputer przenośny HP Stream – 11-r021nw (laptop podróżny)

Firma HP jest zdecydowanym hegemonem na rynku komputerów z niższych półek cenowych. Ten model ma procesor Intel® Celeron® N2840 z zintegrowaną kartą graficzną Intel® HD Graphics (2,16 GHz, do 2,58 GHz, 1 MB pamięci podręcznej, 2 rdzenie). Niewielką 11,6-calową przekątną ekranu z podświedleniem WLED i (co ważne) powłoką antyrefleksyjną. Do tego dochodzi 2 GB RAM-u oraz porty:  1 HDMI; 1 gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe combo; 1 port USB 2.0; 1 port USB 3.0. Wadą urządzenia w jego standardowej specyfikacji jest niezwykle mały dysk – jedynie 32 GB. Z niewyjaśnionych powodów jego obudowa standardowo jest w fioletowawym kolorze.

Laptop Kiano SLIMNOTE 14.1 (praca biurowa)

Za tą wschodnio brzmiącą nazwą kryje się polska firma. W swojej standardowej specyfikacji model ma do zaoferowania procesor Intel Atom x5 Z8350 1,44GHz oraz 4 GB RAM-u. Do tego dochodzi zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 400 oraz matowa 14,1-calowa matryca przeciwdziałająca efektowi lustra. Podobnie jak w poprzednim modelu, tak i tutaj nie ma za dużo pamięci – jedynie 32 GB dysk SSD. Więc praca w chmurze jest niezbędna.

Laptop DELL Latitude 3330 (użytek domowy)

Przyzwoite urządzenie w niewysokiej cenie. Ma zaimplementowany procesor  Intel Celeron 1017U (1,6GHz) dwurdzeniowy, 8 GB pamięci RAM. Do tego dochodzą porty: HDMI; USB 2.0; Audio; 2x USB 3.0; VGA (D-SUB); RJ-45 (Ethernet). Matryca 13,1- calowa niestety nie posiada powłoki antyrefleksyjnej, za to układ głębi kolorów. Zaletą jest mocna obudowa laptopa, dobrze znosząca zarysowania i stukanie. Słabszą stroną jest krótki czas pracy na baterii.

Grzegorz

Leave a Comment