Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Problem z HDMI - brak obrazu albo brak dźwięku /

Problem z HDMI - brak obrazu albo brak dźwięku

HDMI - jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów podłączenia odbiorników telewizyjnych, kin domowych i komputerów w zakresie przesyłania obrazu wysokiej rozdzielczości i dźwięku doczekał się wersji 2.1. Bez względu na wersję możemy nie mieć dźwięku lub obrazu, ewentualnie obraz lub dźwięk może nie spełniać naszych oczekiwań i parametrów w zakresie jakości dźwięku czy rozdzielczości obrazu.

Ustawienia sprzętu

            Po pierwsze, w urządzeniu wysyłającym obraz i dźwięk (dekoder, konsola do gier, komputer, laptop) powinno byś ustawione HDMI jako sygnał wyjściowy (Output signal lub podobnie). W urządzeniu odbiorczym analogicznie sygnał wejściowy (Input signal, source lub podobnie). Szczegóły znajdziemy w instrukcjach obsługi (user manual) do konkretnych urządzeń. Ważne jest by standardy HDMI były ze sobą zgodne w obydwóch urządzeniach. W przypadku niezgodności parametrów uzyskamy obraz i dźwięk zgodny ze standardem obsługiwanym przez odbiornik.

4K wygląda jak FullHD

            Zakładając pełną sprawność kabli HDMI, to nie od nich zależy jakość obrazu i dźwięku (oczywiście używając kabli dobrej jakości). HDMI występuje w kilku wersjach, różniącymi się możliwościami. Możemy mieć na przykład dekoder 4K (rozdzielczość obrazu 4096 × 3112 pikseli), a nasz telewizor mimo deklarowanej tej samej rozdzielczości wyświetla obraz tylko FullHD  (1920 x 1080 pikseli). Sprawdźmy czy nasz odbiornik posiada wszystkie wejścia HDMI w tym samym standardzie oraz, czy są prawidłowo skonfigurowane. Wymiana kabla HDMI w takim przypadku raczej nie przyniesie zmian.

Kino domowe - nie grają wszystkie głośniki

            Nieprawidłowe ustawienie odtwarzania dźwięku - zarówno w dekoderze, laptopie czy też innym odtwarzaczu, jak również w odbiorniku. Dochodzi jeszcze kwestia konfiguracji samego kina domowego. Należy również sprawdzić, czy wszystkie urządzenia podłączone do siebie obsługują ten sam standard odtwarzania dźwięku i ilość głośników.

Internet przez HDMI nie działa

            Telewizory SmartTV, to ogólnie - wielkie tablety oparte na systemie Android (lub innym, na przykład Boxee, FireTV, Firefox OS, Google TV itd.), bez funkcji obsługi dotyku na ekranie. Większość z nich łączy się z internetem przez WiFi, kabel RJ lub właśnie HDMI. Żeby wykorzystać obsługę internetu przez kabel HDMI, należy zadbać o to, by urządzenia obsługiwały standard HDMI 1.4.

Kwadraciki i artefakty na ekranie

            Zakłócenia typowo cyfrowe, powodowane błędami kompresji lub dekompresji, ogólnie oznaczają słabą jakość sygnału. Jest to często widoczny objaw podczas oglądania telewizji (satelitarnej lub naziemnej) podczas złych warunków atmosferycznych. Złe warunki nie muszą występować u nas, ale w miejscu, gdzie jest nadajnik sygnału telewizyjnego. Jeżeli takie zakłócenia występują tylko okresowo i są związane ze złą pogodą, można jeszcze sprawdzić stabilność montażu anteny odbiorczej w naszym domu. Silny wiatr i związane z nim ruchy (nawet niewielkie) anteny powodują spadek siły i jakości sygnału.

            W przypadku wyczerpania kombinacji ustawień najlepiej skonsultować sytuację z serwisem, który skonfiguruje poprawnie cały nasz system i rozwiąże zarówno problemy z obrazem jak również dźwiękiem. W przypadku uszkodzenia gniazd HDMI dokona ewentualnej wymiany gniazda.

Marta

Leave a Comment