Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Problemy z połączeniem WiFi /

Problemy z połączeniem WiFi

Podobno nowe miejsce można uznać za znajome, dopiero w momencie, gdy nasze urządzenia automatycznie łączą się z miejscowym WiFi. Nie dziwi to specjalnie, skoro Wireless Fidelity jest najczęściej wykorzystywana do bezprzewodowego łączenia się z Internetem oraz urządzeniami mobilnymi na świecie. A im więcej użytkowników, tym więcej potencjalnych problemów. Jak poradzić sobie z buntem urządzeń i połączyć się z Internetem?

Sprawdź router

Niepodpięte lub uszkodzone kable

Stare informatyczne porzekadło głosi: urządzenia elektryczne podłączone do prądu działają lepiej. I najczęściej tutaj może kryć się problem. Łatwo o wypięcie zasilacza w routerze, zwłaszcza gdy w domu są zwierzęta lub dzieci. Mogło też dojść do uszkodzenia złącza sieci kablowej lub samego kabla. To jest znacznie rzadsze, ale również się zdarza. Zwłaszcza u hodowców puchatych króliczków lub świnek morskich (vel kawii domowych), które pozostawione same sobie, mogą przegryźć kabel.

Miękki reset

Jeśli jednak wszystko od strony technicznej gra, natomiast laptop nie widzi sieci WiFi lub łączy się z nią, ale brak jest Internetu, warto wtedy zrobić miękki reset. Polega on na odłączeniu routera od zasilania na kilka sekund. Nie ma różnicy, czy zrobi się to, odłączając zasilacz od gniazdka, czy przyciskiem on/off na routerze. Po ponownym włączeniu trzeba dać chwilę urządzeniu, by doszło do siebie i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Twardy reset

Ostatecznością jest twardy reset. Dopiero, gdy wykluczymy wszystkie inne możliwe usterki związane z pracą laptopa, można się na niego zdecydować. Na początek dobrze sobie spisać numer IP na komputerze. Następnie, musimy znaleźć na obudowie urządzenia przycisk RESET. Przycisk jest schowany w obudowie i aby go nacisnąć, musimy użyć biurowego spinacza, igły albo klucza od smartfona. Przytrzymujemy go przez około trzydzieści sekund i następnie puszczamy. W wyniku twardego resetu wszystkie dotychczasowe ustawienia programowe routera zostają wykasowane i wraca on do ustawień domyślnych. Aby ponownie zalogować się do routera, trzeba wpisać w pasku przeglądarki swoje IP oraz wprowadzić nazwę użytkownika i hasło. Dalsze konfiguracje sieci zależą od konkretnego dostawcy Internetu lub producenta routera. Na swoich stronach mają oni poradniki, jak od nowa zaprogramować urządzenie.

Karta sieciowa

Klawisze i suwak

Często zdarza się, że problemem jest wyłączona karta sieciowa. Dlatego, by pozbyć się problemu, trzeba ją włączyć. Brzmi prosto? No to teraz jak:

Starsze modele posiadają specjalny suwak. Najczęściej znajduje się on na boku obudowy lub przodzie i podpisany jest WiFi lub Wireless. Wystarczy przestawić go z off na on i problem rozwiązany.

W nowszych modelach najszybciej można włączyć kartę sieciową skrótem klawiszowym. Służy do tego klawisz funkcyjny Fn oraz klawisz ze znakiem stacji nadawczej (pionek z odchodzącymi falami). Przyciśnięcie ich razem powinno włączyć kartę sieciową.

Windows 10 posiada też opcję zrobienia tego w szybkich ustawieniach. W tym celu należy kliknąć w prawym dolnym rogu symbol powiadomień (prostokąt z dziubkiem) i wyświetlą się kafelki szybkich ustawień. Wśród nich jest sieć – będzie zaznaczone, czy jest włączona, czy nie.

Menedżer urządzeń

Jeśli powyższe sposoby nie naprawiły problemu, to trzeba zajrzeć nieco głębiej. Do tego przyda się Menedżer urządzeń. Można go włączyć na kilka sposobów:

  • Klikającym prawym przyciskiem myszy na START (lewy dolny róg ekranu) i wybierając opcję Menedżera z listy.
  • Klikając na ikonę mój komputer prawym przyciskiem myszy, wchodząc w właściwości a następnie w menedżer urządzeń.
  • Wpisując w wyszukiwaniu Menedżer urządzeń.
  • Wchodząc do Panelu Sterowania -> sprzęt i dźwięk -> urządzenia i drukarki -> menedżer urządzeń.

W otwartym oknie zobaczymy różne urządzenia i podzespoły laptopa. Należy rozwinąć pozycję karty sieciowe. Zobaczymy wtedy, jakie karty sieciowe są w urządzeniu oraz czy są one włączone. Nas interesuje jedynie ta, w której znajduje się nazwa Wireless lub WiFi. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie lewym wybieramy – włącz urządzenie.

Brak karty sieciowej

Nie można wykluczyć sytuacji, w której nie znajdziemy żadnej karty odpowiedzialnej za działanie WiFi. No i tutaj problem może być dwojaki – albo urządzenie nie posiada takiej karty, albo jej po prostu nie widzi. W pierwszym wypadku trzeba się udać do serwisu i poprosić o zamontowanie kompatybilnej karty sieciowej. W drugim wypadku można spróbować zaktualizować sterowniki karty sieciowej. Jak to zrobić nie mając Internetu? Router powinien posiadać kabel Ethernetu, który podpinamy do laptopa. Następnie wchodzimy na stronę producenta laptopa i ściągamy odpowiednie sterowniki. Po ponownym uruchomieniu urządzenia, wszystko powinno zacząć działać.

Jeśli powyższe metody zawiodły, to jedynym rozwiązaniem jest rozkręcenie laptopa. Możliwe, że doszło do uszkodzenia karty sieciowej i niezbędna będzie jej wymiana.

Grzegorz

Leave a Comment