Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Instalacja systemu operacyjnego, sterowników i oprogramowania w laptopie /

Instalacja systemu operacyjnego, sterowników i oprogramowania w laptopie

System operacyjny (z angielskiego OS – Operation System) to oprogramowanie zarządzające sprzętem komputerowym oraz zapewniające środowisko dla przebiegu procesów i usług. Jest to dość skomplikowana definicja, dla osób niezajmujących się na co dzień informatyką, w pewnej mierze abstrakcyjna, dlatego wystarczy pamiętać, że system operacyjny jest najważniejszym programem zainstalowanym na komputerze, dzięki któremu możemy korzystać z innych programów np. przeglądarek internetowych, edytorów tekstu, gier czy aplikacji do obróbki grafiki 2D i 3D.

Nawet najnowocześniejszy oraz najbardziej ekskluzywny laptop bez wgranego systemu operacyjnego, będzie zaledwie mebelkiem, mniej lub bardziej ładnym, ale całkowicie bezużytecznym. System operacyjny zbudowany jest z trzech komponentów: jądra (ang. kernel), będącego ,,mózgiem” OS, powłoki (ang. shell) odpowiedzialnej za komunikację z użytkownikiem oraz systemu plików (file system), obsługującego zgromadzonymi na dysku dane.

Najpopularniejsze systemy operacyjne

Microsoft Windows

Od prawie trzech dekad rynek informatyczny zdominowany jest przez systemy operacyjne z rodziny Microsoft Windows, z których najnowszy - wydany w 2015 Windows 10 - pracuje na ponad miliardzie komputerów na całym świecie. Ogromna popularność systemu Windows przekłada się na niemal nieograniczoną liczbę dostępnego oprogramowania, w tym gier, a także bezproblemową obsługę większości dostępnego hardware.

Windows odznacza się prostotą obsługi, a ze względu na liczne grono użytkowników, znalezienie pomocy w przypadku problemów nie stanowi żadnego wyzwania. Jednak popularność Windowsa – zainstalowanego na niemal 80% wszystkich komputerów – ma też swoje ciemne strony. Jest to system najbardziej narażony na straty w efekcie działalności malware i ataków hakerskich. Ryzyko zainfekowania naszego peceta możemy co prawda zminimalizować, jednak flagowy produkt firmy Microsoft zawsze będzie mniej bezpieczny niż konkurencyjne OS-y.

Linux

Linux do niedawna cieszący się (niesłusznie) reputacją systemu dla hakerów i nerdów, coraz częściej gości pod strzechami polskich (i nie tylko) domów. Sukces Androida, opartego na Linuxie  pokazał ogromny potencjał tkwiący w tym systemie. Podstawowymi zaletami Linuxa są elastyczność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa – korzystając z systemu spod znaku pingwina, możemy w praktyce zapomnieć o istnieniu złośliwego oprogramowania.

Wreszcie, Linux – z wyjątkiem nielicznych komercyjnych dystrybucji – jest systemem całkowicie darmowym, a dzięki umiarkowanym wymaganiom sprzętowym, sprawdzi się także na starszych laptopach. Wbrew utartemu stereotypowi, Linux nie jest hermetycznym systemem dla wybrańców z wiedzą godną informatycznego guru, a najczęściej używane dystrybucje jak Ubuntu, Fedora czy openSUSE, ze względu na intuicyjny interfejs oraz daleko posuniętą automatyzację konfiguracji, nie są trudniejsze w codziennej interakcji niż ,,okienka”.

MacOS

Dalekim kuzynem Linuxa, również bazującym na architekturze Unix jest MacOS. Może być on instalowany tylko na dedykowanych komputerach z linii Macintosh, co odróżnia go od Windowsa i Linuxa, których możemy używać na każdym laptopie, o ile ten spełnia ich wymagania sprzętowe. MacOS cechuje się znaczną stabilnością, bardzo estetycznym interfejsem, a także sporą odporność na cyber zagrożenia. Ze względu na te cechy, bywa często używany w korporacjach.

Jaki system operacyjny wybrać?

Wybór systemu osobistego zależy od naszych potrzeb oraz wymagań. Jeśli jesteśmy graczami, którzy nie wyobrażają sobie wolnego wieczora bez pada w ręce, jedyną opcją jest Windows. Mimo że niektóre windowsowe gry dadzą się uruchomić na Linuxie i Macu przy pomocy emulatorów jak WINE, o większości tytułów możemy zapomnieć. Do pozostałych zadań jak praca biurowa, przeglądanie internetu, programowanie czy multimedia, wszystkie trzy wspomniane systemy nadają się zasadniczo w równym  stopniu, a decyzja o wyborze jednego z nich zależy od naszych upodobań.

Optymalizacja i personalizacja systemu operacyjnego

Producenci współczesnych systemów operacyjnych starają się dostarczyć użytkownikowi w miarę kompletne środowisko pracy. Mimo to, z reguły nie jesteśmy zadowoleni z preinstalowanego oprogramowania. Często stwierdzamy np. trudności w odtwarzaniu multimediów, związane z brakiem wymaganych kodeków. Innym razem, drukarka czy kamerka odmawiają nam posłuszeństwa. Często przyczyną problemem z sprzętem jest brak sterowników. Sterownik (ang. driver) to program pośredniczący w komunikacji między urządzeniem, a komputerem. Brak sterowników lub instalacja niewłaściwych, może skutkować niemożnością używania skądinąd całkowicie sprawnego urządzenia.

Serwis ,,Nowe życie Laptopa” oferuje pomoc nie tylko w instalacji, lecz też personalizacji i optymalizacji pod kątem potrzeb użytkownika systemu operacyjnego.

Dawid