Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Lutowanie BGA – wymiana układu grafiki w laptopie /

Lutowanie BGA – wymiana układu grafiki w laptopie

Budowa komputera jest skomplikowana i niejasna dla przeciętnego użytkownika. Istnieją różne rodzaje połączeń, różne technologie. Jednym z takich elementów jest układ BGA. Jakiekolwiek ingerencje w układ tego typu wymagają specjalnej stacji lutowniczej i doświadczenia w jej obsłudze. Niepoprawne wykonanie lutowania może doprowadzić nie tylko do zniszczenia elementu lutowanego, lecz także elementów w pobliżu.

CO TO JEST UKŁAD BGA?

Rozwinięciem skrótu BGA jest Ball Grid Arrey, czyli w wolnym tłumaczeniu „tablica kulek”. Jest to specyficzny typ obudowy układów scalonych. Wyprowadzenia układu znajdują się na spodzie w postaci małych, srebrnych kulek.

GDZIE WYSTĘPUJE UKŁAD BGA?

Ten typ układu często występuje w kilku podzespołach laptopa. Taki układ może być na przykład:

  • układem graficznym;
  • mostkiem północnym;
  • mostkiem południowym.

NA CZYM POLEGA USZKODZENIE UKŁADU BGA?

Tak naprawdę układ BGA jest narażony na tylko jeden rodzaj uszkodzeń – na uszkodzenie lutów, czyli srebrnych kuleczek będących połączeniami. „Zimne luty”, to określenie na przerwanie takiego połączenia. Kiedy dochodzi do przerwania struktury kulki i tworzy się pęknięcie między nią, a płytą, to układ przestaje „stykać”.

OBJAWY USZKODZENIA UKŁADU GRAFIKI

Układ BGA to nie jest konkretna część laptopa. „Zepsuty układ BGA” może oznaczać zarówno zepsuty układ graficzny, jak i mostek północny albo południowy.

Jednym z układów BGA w komputerze jest układ graficzny. Do objawów jego uszkodzenia należą:

  • artefakty, czyli obraz z przekłamaniami, jak na przykład wyświetlanie kilku pulpitów jednocześnie, na ekranie z dużą pewnością wskazują na uszkodzoną kartę graficzną;
  • czarny ekran i  świecące się diody, mogą oznaczać problem z kartą graficzną lub mostkiem północnym, który ma duży wpływ na poprawne działanie obrazu;
  • brak możliwości instalacji sterowników karty graficznej.

SPOSOBY NAPRAWY UKŁADU GRAFICZNEGO – LUTOWANIE BGA

Sposoby naprawy skomplikowanego układu BGA są dwa, bez względu na to jakim jest podzespołem:

  • reballing, czyli odlutowanie układu z płyty głównej, nałożenie nowych kulek i ponowny montaż na płycie. Jest skuteczną metodą naprawy tylko wtedy, gdy jedyną częścią układu, która uległa uszkodzeniu jest spoiwo i pojawiły się zimne luty;
  • wymiana układu na nowy jest konieczna w wypadku, kiedy układ należał do wadliwej serii, posiadał jakieś uszkodzenia mechaniczne, bądź kiedy zastosowanie reballingu z wykorzystaniem lutowania BGA nie przyniosło rezultatu w postaci usunięcia usterki

W obu wypadkach konieczne jest korzystanie ze specjalistycznej stacji lutującej. Oferujemy wymianę lub naprawę układu graficznego w laptopach.

Diagnoza i wycena naprawy jest kompletnie bezpłatna. Dopiero po uzyskaniu wszystkich kluczowych informacji o kosztach naprawy klient podejmuje decyzję o skorzystaniu z naszych usług. Bez względu na to, czy jako klient zdecydujesz się na naprawę swojego urządzenia, czy też nie - jako nasz klient nie ponosisz żadnych kosztów związanych z diagnozą.

Wiktoria