Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Naprawa, wymiana i regulacja zawiasów w laptopie /

Naprawa, wymiana i regulacja zawiasów w laptopie

Zawiasy, to znana i łatwa do rozpoznania część. Znajdują się tam, gdzie matryca i ekran łączą się z dolną częścią obudowy. Zawiasy odpowiadają za otwieranie i zamykanie ekranu urządzenia. Jeżeli działają poprawnie, to utrzymują kąt, ustawiony przez użytkownika. Na skutek normalnego zużycia lub mechanicznego uszkodzenia zdarza się, że ulegają uszkodzeniu. Objawy uszkodzenia tego elementu dość łatwo można zdiagnozować, jednak uszkodzone zawiasy mogą wiązać się innymi szkodami.

OBJAWY USZKODZENIA ZAWIASÓW

Wszystkie objawy możemy dostrzec oglądając element albo podczas otwierania lub zamykania urządzenia. Najczęściej da się zauważyć:

  • mechaniczne uszkodzenie zawiasu w postaci pęknięcia lub wyłamania;
  • rozchodzenie się obudowy na połączeniach elementów w okolicy zawiasów;
  • brak oporu podczas otwierania lub zamykania ekranu;
  • bardzo duży opór klapy podczas poruszania;
  • wyginanie się obudowy ekranu bardziej, niż wcześniej.

Powstawanie tych uszkodzeń w wielu wypadkach dzieje się bez winy użytkownika i jest wynikiem zużycia podczas eksploatacji. Czasami zawiasy są sprawne i wystarczy jedynie je wyregulować.

SKUTKI USZKODZENIA ZAWIASÓW

Uszkodzony zawias najprawdopodobniej nie uniemożliwi od razu korzystania z urządzenia. Pomimo irytacji użytkownika, wciąż będzie możliwe kontynuowanie pracy komputera. Dlaczego więc mimo tego powinniśmy zdecydować się na naprawę?

Przyczyn jest kilka:

  • pozwoli to nam uniknąć irytacji związanej z użytkowaniem uszkodzonego urządzenia;
  • nie dojdzie do dalszego uszkodzenia obudowy;
  • unikniemy uszkodzenia wyświetlacza spowodowanego przerwaniem kabli lub na skutek uderzenia (jeżeli zawiasy nie trzymały matrycy odpowiednio mocno i ekran nam spadł w niekontrolowany sposób w stronę klawiatury, bądź do tyłu);
  • nie dojdzie do przerwania taśm i kabli znajdujących się w bliskiej okolicy zawiasów, co mogłoby spowodować zwarcie i dalsze szkody.

Zależnie od uszkodzenia, możliwe jest klejenie zawiasu, regulacja lub wymiana na nowy. Cena takiej usługi to kilkadziesiąt złoty + cena części.

Koszty jednak znacząco wzrosną, jeżeli uszkodzeniu ulegną też inne podzespoły. W odpowiednim serwisie, serwisanci sprawdzą również, czy nie doszło do większej liczby uszkodzeń. U nas diagnoza jest bezpłatna i niezobowiązująca, więc decyzja o zleceniu Nam naprawy następuje wtedy, kiedy znany jest całkowity koszt usługi.

Wiktoria