Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Naprawa – wymiana układu KBC w laptopie /

Naprawa – wymiana układu KBC w laptopie

KBC (skrót angielskiego Keyboard Controller – „kontroler klawiatury”) należy do szczególnie ważnych komponentów płyty głównej. Jego nazwa, choć trafnie charakteryzująca jedną z podstawowych funkcji mikrokontrolera, jest nieco myląca, gdyż w rzeczywistości pełni on też wiele innych zadań, wśród których obsługa klawiatury nie jest wcale najistotniejsza. KBC chroni procesor przed przegrzaniem, regulując jego temperaturę oraz pracę układu wentylacyjnego. Działa jako pośrednik między BIOS-em, a chipsetem, odpowiada za touchpad, jasność matrycy oraz przyciski funkcyjne, włącza i wyłącza sieć LAN.

Jego domeną jest także szeroko pojęte zarządzenie poborem energii elektrycznej, w tym kontrola baterii i procesu ładowania, przełączanie źródeł zasilania oraz obsługa przetwornic. W kompetencjach kontrolera klawiatury leży również zapalanie i gaszenie diod sygnalizacyjnych oraz wyłączanie i włączenie urządzeń peryferyjnych. Krótko mówiąc: jeśli płyta główna jest elektronicznym szkieletem komputera, KBC można porównać do rdzenia kręgowego. Pod względem technicznym, kontroler klawiatury zbudowany jest ze układu scalonego chronionego obudową typu QFP lub LQFP, przytwierdzonego do mainboardu przy pomocy licznych nóżek.

Problemy z kontrolerem klawiatury

Z powodu szerokich kompetencji KBC, problemy z jego funkcjonowaniem sygnalizowane są całą gamą niespecyficznych objawów, które łatwo można pomylić z wywoływanymi wadliwą pracą innych części komputera jak procesor, dysk twardy czy matryca. Laptop może nie uruchamiać się, nie wyświetlać obrazu lub niespodziewanie wyłączać. Urządzenia peryferyjne mogą odmawiać posłuszeństwa, a akumulator mimo podłączenia do sieci, nie ładować.

… i ich naprawa

Jeśli podejrzewamy, że nasz kontroler klawiatury przestał poprawnie działać, powinniśmy dostarczyć laptopa do serwisu celem profesjonalnej diagnozy, wykluczającej bardzo podobne symptomy powodowane przez pozostały hardware. Problemy z KBC mogą wynikać z nadpisania lub usunięcia wsadu, bądź fizycznego uszkodzenia (np. przepalenia). W pierwszym wypadku wystarczy przeprogramowanie KBC przy pomocy programatora, w drugim konieczne jest zastąpienie zepsutego modelu nowym.

Nawet jeśli posiadamy smykałkę majsterkowicza, nie powinniśmy podejmować się samodzielnej naprawy mikrokontrolera, szczególnie w sytuacji, gdy konieczna jest jego wymiana, wymagająca oddzielnego przylutowania każdej z nawet 177 nóżek. Zdecydowanie lepiej zaufać naszemu zespołowi, dla którego zabiegi tego rodzaju stanowią cześć codziennej rutyny.

Dawid