Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Naprawa – wymiana uszkodzonego gniazda zasilania w laptopie /

Naprawa – wymiana uszkodzonego gniazda zasilania w laptopie

Jednym z największych bolączek laptopów są problemy z gniazdkiem ładowania. Upadek z wysokości, użycie niemarkowego zasilacza, zbyt mocne pociągnięcie za wtyczkę, spięcie na mainboardzie – wszystko to może doprowadzić do sytuacji, gdy nasz laptop, mimo podłączenia do sieci, nie będzie się ładował.

Po czym rozpoznać problem z gniazdem ładowania?

Podstawowym symptomem uszkodzenia gniazdka ładowania są trudności w korzystaniu z zasilania sieciowego. Laptop, mimo podłączenia do prądu może się nie ładować – ikonka zasilania widoczna na obszarze powiadomień, na marginesie paska zadań będzie informowała, że pracujemy na rozładowującej się baterii, dioda zaś ładowania na obudowie nie będzie świecić. Gdy akumulator całkowicie się wyczerpie, uruchomienie laptopa stanie się niemożliwe – nasz komputer w nie będzie reagował w żaden sposób na wciśnięty klawisz POWER. Niekiedy laptop będzie się co prawda ładował, lecz co chwilę rozłączał lub też ładował jedynie ustawiony pod kątem, zmuszając nas do pracy w prawdziwie akrobatycznych pozach. Wtyk ładowarki może też samoistnie wypadać z gniazdka

Podobne objawy może dawać również uszkodzony zasilacz, jednak jeśli, mimo zmiany ładowarki, nie zauważymy żadnej poprawy, możemy wykluczyć tę ewentualność. Niemożność uruchomienia laptopa może też wynikać z awarii płyty głównej, niemożliwej do samodzielnego zdiagnozowania w warunkach domowych. Niekiedy przyczyną dysfunkcji gniazdka nie jest jego uszkodzenie, lecz zapchanie, najczęściej kurzem. W takiej sytuacji, zamiast wymiany portu konieczne jest jego gruntowne oczyszczenie.

Wymiana gniazda

Ponieważ gniazdko ładowania w większości laptopów przylutowane jest do płyty głównej, jego wymiana wiąże się z rozebraniem laptopa na części. Po demontażu obudowy komputera, konieczna jest wymontowanie płyty głównej oraz usunięcia lutów mocujących stare gniazdko. Ostatnim krokiem do wykonania jest montaż nowego gniazdka oraz ponowne złożenie laptopa.

Dawid