Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Naprawa złącza USB w laptopie /

Naprawa złącza USB w laptopie

Gdyby chcieć uszeregować różne innowacje techniczne pod względem wpływu jaki wywarły na świat hardware, standard USB niewątpliwie uplasowałby się wysoko w rankingu.  Powstały w 1996 przy współpracy informatycznych gigantów (Microsoft, IBM, Intel, NEC, Nor-tel, Compaq, Dec) z założenia miał być lekarstwem na ogromną bolączkę rynku komputerowego: mnogość niekompatybilnych ze sobą portów oraz problemy z instalacją sprzętu peryferyjnego.

W czasach, gdy zwykłe podłączenie nowo nabytego skanera czy głośników, mogło zamienić się w wielogodzinne syzyfowe zmaganie z topornym sprzętem, USB (z angielskiego: Universal Serial Bus – uniwersalna magistrala szeregowa) automatycznie wykrywające podłączone urządzenie, w mgnieniu oka instalujące oraz konfigurujące wymagane sterowniki, stanowiło nową jakość.

Standardy USB                                   

Dziś trudno sobie wyobrazić sobie życie bez USB.  Uniwersalna magistrala szeregowa używana jest nie tylko w komputerach, ale też aparatach fotograficznych, kamerach, smartfonach, tabletach i wielu innych urządzeniach; umożliwia ładowanie, transfer danych oraz podłączenie sprzętu. USB występuje w kilku standardach, różniących się przepustowością oraz zużyciem prądu. Najpopularniejszy USB 3.0 pozwala na obustronny na transfer danych z prędkością 5 Gb/s, zużywając tylko 900 mA. Wydane w 2017 i powoli zdobywające przyczółki na rynku, USB 3.2. jest cztery razy szybsze (20 Gb/s), przy tym samym zapotrzebowaniu energetycznym. W starszych urządzeniach możemy natknąć się natomiast na USB 2.0, znacznie wolniejsze (480 Mb/s) i mniej energochłonne (500 mA). 

Różne standardy USB są ze sobą kompatybilne, co oznacza, że znaleziona podczas remontu na strychu sędziwa drukarka z złączem USB 2.0 będzie pracować podłączona do nowoczesnego USB 3.2, a nowiutką kamerkę USB 3.0 możemy zamontować w nie pierwszej młodości laptopie uzbrojonym tylko w gniazda USB 1.0, choć oczywiście nie wykorzystamy w ten sposób jej całego potencjału.  Co więcej, korzystając z hubów, do jednego portu możemy podłączyć aż 127 różnych urządzeń!

Rodzaje złączy

USB występuje nie tylko w kilku standardach, lecz także wersjach, różniących się budową złączy. Najpopularniejsze USB A używane jest w  przede wszystkim w komputerach, USB B znajduje swoje zastosowanie w drukarkach oraz skanerach, zaś domeną USB mini i micro jest świat telefonów i smartfonów. Próbą zastąpienia wielu typów złączy, jednym uniwersalnym było wypuszczone na rynek w 2014 USB C, która jednak ze względu na brak kompatybilności wstecznej, spełniło pokładane w nim nadzieje tylko częściowo.

Uszkodzenie portu USB

USB mimo wszystko swoich zalet, ma jeden mankament – nie jest niezniszczalne. Próba siłowego włożenia do portu USB niepasującego złącza, czy szybkiego odłączenia podłączonego urządzenia, mogą doprowadzić do wyłamania portu lub uszkodzenia mocowań gniazdka. Sprzęt podłączony do niesprawnego gniazdka, nie będzie pracował lub często przestawał działać, a nasz system operacyjny będzie sygnalizował powstały problem komunikatem o błędzie połączenia.

Ponieważ każdy laptop dziś jest wyposażony w kilka portów USB, uszkodzenie jednego z nich często się lekceważy jako błahy feler, nie przeszkadzający w codziennej pracy z komputerem. Postawa taka nie jest właściwa. Uszkodzony port USB może bowiem doprowadzić do zwarcia na płycie głównej, co już wiązać się będzie ze znacznymi kosztami. Mając przed oczyma starą prawdę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wymieńmy zniszczone gniazdko USB, zanim ono zniszczy nam laptopa.

Dawid