Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Serwis laptopów Dell /

Serwis laptopów Dell

Każdy z nas w dzieciństwie miał swoje hobby. Dinozaury, gry komputerowe, kreskówki, football – długo można by wymieniać… Większość z nas z upływem czasu zapomina o swoich dziecięcych pasjach. Są jednak tacy, którzy nie tylko wytrwali w nich do dorosłości, ale wręcz uczynili je źródłem swojego utrzymania. Historia marki Dell to opowieść o pewnej dziecięcej fascynacji, która przemieniła się w wielki, warty miliony biznes.

Majsterkowicz z Houston

Michael Dell urodził się w 1965 w Houston. Syn maklera giełdowego oraz ortodontki, od najwcześniejszego dzieciństwa przejawiał zafascynowanie światem elektroniki. Jako piętnastolatek nabył komputer Apple II, tylko po by go rozebrać na części i sprawdzić jak działa. Dell nie był jednak typem nieporadnego życiowo nerda rodem z ,,Big Band Theory”. Oprócz pasji elektronicznej, odznaczał się również smykałką do interesów. Chcąc jak najszybciej wejść w świat biznesu, już jako ośmiolatek złożył wniosek – niestety rozpatrzony negatywnie - o możliwość przystąpienia do ekwiwalentu, kończących high school egzaminów GED. Nastoletni Dell pracował myjąc naczynia, a zarobione pieniądze inwestował w kamienie szlachetne oraz na giełdzie. Zdobywszy doświadczenie w wielu krótkoterminowych interesach, w 1986 postanowił założyć pierwsze przedsiębiorstwo z krwi kości. Nazwał je od swojego nazwiska Dell Inc.

Pierwsze laptopy

Pierwszy laptop produkcji Dell Inc. - Dell 316LT – ujrzał światło dzienne w 1989. Wyposażony był on w czarno-biały ekran, system operacyjny Windows 3.1, 1 MB pamięci RAM, a także dysk HDD o pojemności 40 MB. Komputer ten – dziś wyłącznie gratka dla kolekcjonerów retrosprzętu – na przełomie lat 80-tych i 90-tych należał zdecydowanie do górnej półki. W 1991 Dell zaczął produkować pierwsze laptopy z matrycą zdolną do wyświetlania całej gamy kolorów. Ich ceny oscylowały w granicach 4,5-5 tysięcy dolarów.

Ku współczesności

Zostawmy jednak ten informatyczny mezozoik i przenieśmy w czasy nam bliższe. W 1994 Dell wypuścił nową serię komputerów przenośnych – Dell Latitude. Linia ta dedykowana głównie dla klientów biznesowych, rządowych oraz medycznych, kontynuowana jest do dziś. Od 2009 ich wyróżniająca cechą jest obecność Latitude ON. Jest to wbudowany minisystem operacyjny bazujący na Linuxie, pozwalający na dostęp do najważniejszych funkcji komputera bez potrzeby ładowania właściwego OS-u. Pozwala on między innymi na przeglądanie internetu (obsługa sieci Wi-fi, WLAN, WWAN), dostęp do skrzynki mailowej czy sprawdzenie bieżącej daty i godziny. W 1997 ukazała się kolejna linia laptopów, również kontynuowana do dziś – Inspiron. Należały do niej komputery przeznaczone dla zastosowań domowych, łącząc przyzwoitą wydajność z przystępną ceną.

Klasyczna seria

Niewątpliwie najbardziej popularną serią laptopów produkcji Della jest XPS. Jej nazwa jest skrótem od zwrotu ,,system najwyższej wydajności” (ang. eXtreme Perfomance System). Pierwsze laptopy pod tym szyldem pojawiły się na sklepowych półkach już w 1993. Łącząc najnowsze osiągnięcia świata hardware z przystępną ceną, szybko zyskały uznanie zarówno zwykłych użytkowników, jak i profesjonalistów. Najnowsze modele serii - XPS 2017 - wypuszczone na rynek w 2017 cechują się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Należy do nich między innymi zewnętrzna odłączana karta graficzna, pozwalająca na wybór między najwyższą wydajnością, a mobilnością. Jednak najciekawszą nowością jest niewątpliwie szeroka komora parowa, rozciągająca się na całą szerokość laptopa, optymalizująca odprowadzenie ciepła z pracujących podzespołów.

Dla graczy i sozologów

Oferta Della nie kończy się rzecz jasna na wspomnianych wyżej liniach. Na wzmiankę zasługuje też seria Dell Vostro (ekonomiczne biznesowe notebooki), a także powstała w 2018 dedykowana graczom G Series. Co może najważniejsze, komputery teksańskiego producenta są ciekawą propozycją dla osób martwiących się coraz gorszym stanem naszej planety. Dell należy bowiem do nielicznych korporacji dbających o kwestie sozologiczne. Zgodnie z podjętymi zobowiązaniami, do 2015 zredukował on produkcję gazów cieplarnianych o 40% i stopniowo eliminuje zużycie toksycznego polichlorku winylu (PCW). W 2011 w przygotowanym przez Greenpeace rankingu najbardziej ekologicznych producentów elektroniki, teksańska firma zajęła zaszczytne drugie miejsce, zaraz po HP. Jeśli więc zależy nam na wysokiej jakości laptopie i jednocześnie chcemy ograniczyć nas udział w destrukcji środowiska, Dell jest dobrym wyborem.

Linie laptopów marki Dell

Obecnie w ofercie Dell znajdziemy następujące linie komputerów przenośnych:

G – laptopy gamingowe;

Alienware – wyższa półka laptopów gamingowych z mocniejszą konstrukcja oraz lepszym systemem chłodzenia;

Inspiration – w założeniu linia obejmująca uniwersalne komputery przenośne do użytku domowego. Sprawdzą się w zastosowaniach typowo biurowych (przeglądanie internetu, tworzenie i edycja dokumentów tekstowych) jak też umiarkowanie wymagających grach komputerach czy prostej obróbce wideo.

XPS – przemyślana jako konkurencja dla Macbooków Pro linia ekskluzywnych laptopów. Cechuje je cieszący oko design oraz wysoka wydajność;

Latitude – laptopy biznesowe;

Vostro – ekonomiczne laptopy biznesowe;

Precision – dla osób zawodowo zajmujących się obróbką grafiki (architektów, grafików 3D, animatorów, programistów pracujących nad grami komputerowymi itp.) z wydajnymi procesorami Intel Xeon oraz kartami graficznymi Nvdia Quadro;

Chromebook – laptopy, w których Windows został zastąpiony Chrome OS.

Do nierozwijanych już linii należą Studio i Adam.

Najczęstsze awarie laptopów marki Dell

Do największych bolączek właścicieli laptopów marki Dell należą:

-uszkodzony inwerter;

-uszkodzone zawiasy (zwłaszcza tańsze modele z serii Dell G);

-uszkodzona płyta główna;

-touchpad nie reagujący na dotyk;

-problemy z stacją DVD – tacka nie wysuwa się, mimo naciśnięcia guzika wysuwającego.

Technicy naszego serwisu posiadają bogate doświadczenia w zakresie naprawy laptopów Della. Niezależnie od tego, który komponent Twojego komputera odmawia posłuszeństwa, znajdziesz tu fachową diagnozę i pomoc. Problemy niemożliwe rozwiązujemy od ręki, na cuda trzeba (ale tylko troszeczkę) poczekać ….


Dawid