Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Serwis laptopów Lenovo /

Serwis laptopów Lenovo

W potocznym języku polskiego określenie ,,chińszczyzna” funkcjonuje jako określenie niskiej jakości, masowo produkowanych w Państwie Środka podróbek zagranicznych towarów. Stereotyp chińskiego przemysłu jako fabryki bubli jakkolwiek sugestywny może się wydawać, jest w sporej mierze fałszywy. Wiele chińskich marek to - wbrew pozorom - ciekawe, oryginalne produkty, mogące śmiało rywalizować z zachodnimi konkurentami. Jedną z nich niewątpliwie jest Lenovo, dawniej znany też jako Legend.

Przyczajony smok

W 1984 Liu Chuanzhi wraz z dziesięcioma wspólnikami otworzył w Pekinie własną firmę branży elektronicznej. Nowy koncern, operujący początkowo pod nazwą Legend, startował z dość niewielkim kapitałem 200 tysięcy yuanów (ok. 115 tysięcy złotych). Znacznie cenniejsze od pieniędzy, okazały się wiedza i umiejętności założycieli – wszyscy oni byli członkami Chińskiej Akademii Nauk. Mimo to, pierwsze lata koncernu nie należały do najłatwiejszych. Jego założyciele początkowo celowali w sprzedaż sprzętu telewizyjnego. Ku ich rozczarowaniu, próba wejścia na rynek TV skończyła się całkowitym niepowodzeniem. Niezrażony początkowo plajtą Legend spróbował swoich sił ponownie, tym razem w świecie komputerów. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę.

Pieniądz i dyplomacja

W latach 90-tych Legend zaczął produkować swoje pierwsze laptopy. Urządzenia dedykowane na rynek chiński, osiągnęły niemały, aczkolwiek w sporej mierze lokalny sukces. Koncern zachęcony tymi osiągnięciami, postanowił rozszerzyć swoją ofertę na rynek globalny. Realizację tego celu rozpoczął się od… zmiany nazwy. W 2002 Legend oficjalnie stało się Lenovo. Nowa nazwa nawiązująca do dotychczasowego miana Legend, jak i łacińskiego przymiotnika novus - ,,nowy”, miała podkreślić płynne połączenie nowoczesności z przeszłością, ideał iście wschodnioazjatycki. Krok ten, jakkolwiek o nikłym znaczeniu praktycznym, miał ogromny wymiar symboliczny. Pokazywał bowiem, że firma nie jest już po prostu jednym z lokalnych chińskich marek, lecz dąży do pozycji globalnego gracza branży komputerowej. Lenovo, oprócz determinacji i ambicji, potrzebowało jednak też odpowiedniego know-how. Chiński rynek IT, mimo chłonności i dynamicznego rozwoju, pozostawał nieco w tyle za światowymi trendami. Zapóźnienie to Lenovo nadrobiło nabywając od IBM w 2004 jego dział komputerów osobistych. Połączenie wiedzy i doświadczenia amerykańskiego giganta oraz chińskiej systematyczności miało dać imponujące rezultaty…

Laptop jogina i astronauty

Laptopy Lenovo, mimo że bazujące na modelach IBM, nie były bierną kopią amerykańskich notebooków. Stanowiły raczej przykład dalszej ewolucji, wychodzącej co prawda od starych, sprawdzonych rozwiązań, lecz podążającej w własnym kierunku. Lenovo więc z jednej strony kontynuuje starą IBM-owską serię ThinkPad, skupiającą klasyczne i sprawdzone modele, używane między innymi przez Międzynarodową Stację Komiczną. Z drugiej strony wypuszcza całkowicie nowe linie. Należą do nich między innymi : dedykowana użytkownikom domowym Lenovo IdeaPad, biznesowa Lenovo ThinkBook, gamingowa Lenovo Legion oraz  innowacyjna Lenovo Yoga. Nazwa tej ostatniej nawiązująca oczywiście do indyjskiej praktyki ćwiczeń hathajogi, dobrze oddaje istotę jej modeli. Dzięki wyposażeniu w zawiasy o pełnym obrocie, można używać ich w różnych, wręcz akrobatycznych pozycjach, a po odłączeniu klawiatury także jako tabletów.

Wielki brat patrzy?

Laptopy Lenovo mimo niewątpliwego sukcesu, nie uchroniły się od kontrowersji. Jedna z najsłynniejszych afer z nimi związanych wybuchła w 2015. Wtedy to okazało się, że układy UEFI w niektórych komputerach przenośnych Lenovo przy pierwszym połączeniu z internetem, wysyłały do firmy niezidentyfikowane dane systemowe. Co gorsza, w tym samym czasie automatycznie, bez zgody użytkownika przeprowadzona była instalacja Lenovo OneKey Optimizer. Aplikacja ta miała charakter bloatware tj. oprogramowania zużywającego nieproporcjonalnie dużo zasobów w stosunku do swojej funkcji. Skandal rozrósł się do takich rozmiarów, że Lenovo pod koniec lipca 2015 wydało oficjalną instrukcję usunięcia usługi Lenovo Search Engine, odpowiedzialnej za dyskusyjne działania.

Podsumowując, komputery przenośne Lenovo, mimo pewnych kontrowersji z nimi związanych – na które firma zresztą nie ma monopolu – stanowią racjonalny wybór, dla osób zainteresowanych nabyciem laptopa.

Linie laptopów marki Lenovo

Lenovo w myśl zasady ,,dla każdego, coś miłego” oferuje kilka linii laptopów, różniących się parametrami, awaryjnością, a także – co dla wielu osób najważniejsze – ceną:

Lenovo IdeaPad – linia stworzona przede wszystkim o osobach uczących się – uczniach i studentach. Stąd też nacisk na mobilność, funkcjonalność, a także – ponieważ studencki budżet jest jaki jest – cenę. Parametry sporej części, zwłaszcza najtańszych IdeaPadów nie rzucają na kolana, jednak wystarczą, by obejrzeć ulubiony serial czy zagrać w średnio wymagające gry. Krótko mówiąc: ponieważ nie samą nauką człowiek żyje, z pomocą IdeaPada nie tylko zaliczymy egzamin, ale również zrelaksujemy się po nim. Najbardziej ekonomiczne modele, wydane pod szyldem IdeaPad 100 dostaniemy już za tysiąc złotych. Nieco lepsze osiągi zapewniają serie IdeaPad 300, 500, a 700 skupia najbardziej wydajne komputery. Swoistą ciekawostką jest IdeaPad Gaming 3. Wyposażony w procesor AMD Ryzen 4000, kartę graficzną NVDIA Geforce GTX , do 32 GB DDR4 i 15,6 calowy ekran FHD, dedykowany jest osobom uczącym się, które lubią odpoczywać przy grach bardziej wymagających od Simsów.

Lenovo Yoga skupia tabtopy tj. tj. urządzenia łączące w sobie funkcjonalność laptopa i tableta. Podobnie, jak w przypadku innych linii Lenovo, Lenovo Yoga składa się z kilku serii oznaczonych sekwencją liczb. Im większy number, tym bardziej wydaja i ekskluzywny laptop. Najbardziej budżetowy tabtop – Lenovo Yoga 100 –w wariancie z 11-calową matrycą – dostępny jest już za niecałego tysiaka. Dzięki elastycznemu bransoletowemu zawiasowi obracalnemu w zakresie 360 stopni, komputery Lenovo Yoga mogą być używane w 4 różnych pozycjach – jako laptop, tablet, namiot i podstawka.

Lenovo ThinkPad – linia dedykowana klientom biznesom, a także bardziej wymagających użytkownikom domowym. Na uwagę zasługuje szczególnie seria Lenovo ThinkPad T. Charakteryzuje je zwiększona wytrzymałość, gwarantowana przez zgodność z 12 wymaganiami normy wojskowej. ThinkPady T potrafią pracować na bateriach nawet do 27 godzin.

Lenovo Legion (znane także jako Lenovo Y) – laptopy gamingowe z 15,6 lub 17,3 calowymi matrycami, procesorami Intel Core i9, podświetlaną klawiaturą oraz kartami graficznymi NVDIA Geforce RTX. Dedykowane dla najbardziej wymagających graczy.

Lenovo N – budżetowe laptopy, często używalne także jako tablety, w tym chromebooki.

Lenovo V – laptopy biznesowe.

Najczęstsze awarie laptopów marki Lenovo

Do najczęściej spotykanych w laptopach marki Lenovo problemów należą:

-przegrzewanie się;

-uszkodzona płyta główna;

-problemy z klawiaturą;

-uszkodzony dysk twardy;

-uszkodzone zawiasy.

Jeśli zmagasz się z nie do końca funkcjonalnym laptopem Lenovo, zapraszamy do naszego serwisu.            Nasi technicy dołożą wszelkich starań, by tchnąć w Twój komputer nowe życie. Rzeczy niemożliwe załatwiamy od ręki, na cuda trzeba (ale tylko trochę :-) ) poczekać.

Dawid