Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Serwis laptopów Microsoft /

Serwis laptopów Microsoft

Firmy Microsoft, nie trzeba nikomu przedstawiać. Twórca systemu operacyjnego Windows, od niedawna próbujący swoich sił także na rynku laptopów. Można domniemywać, że czynnikiem, który skłonił giganta z Redmond do wypłynięcia na nieznane mu dotychczas wody hardware, był ogromny sukcesów MacBooków. Produkowane przez Apple – głównego rywala Microsoftu na rynku OS –perfekcyjnej integracji między sprzętem, a systemem operacyjnym, zawdzięczały stabilność, o której użytkownicy pozostałych notebooków, mogli jedynie pomarzyć. Laptopy ze stajni Gatesa, miałyby być dla świata ,,okienek”, tym samym co MacBooki dla koneserów jego uniksowego konkurenta. Czy się udało?

(Nie)miłe początki

Microsoft rozpoczął swoje przymiarki na rynek komputerów osobistych w 2012. W tym to roku zadebiutował Microsoft Surface. Często mylnie opisywany jako tabtop, w rzeczywistości był tabletem hybrydowym. Pod względem parametrów technicznych, wypadał przeciętnie. Na jego pokładzie znajdował się procesor Intel Quad-Core 1,3 GHz Cortex A-9, zintegrowana GPU ULP GeForce, dysk twardy o objętości (w zależności od modelu) 32 lub 64 GB oraz 2 GB pamięci RAM. Kompletu dopełniał 10,6 calowy ekran wykonany w technologii ClearType. Całe urządzenie ważyło 680,4 g przy rozmiarach 274,6 x 172 x 9,4 mm. Rolę systemu operacyjnego pełnił Windows RT – zmodyfikowana z myślą o zastosowaniach mobilnych wersja Windows 8.

Microsoft Surface spotkał się z mieszanym przyjęciem. Chwalony za solidną konstrukcję oraz ergonomię, jednocześnie bywał krytykowany za nienajlepszą wydajność w porównaniu z konkurencyjnymi iPadami. Wyniki jego sprzedaży nie rzucały na kolana i były dalekie od oczekiwanych. Chcąc zwiększyć zainteresowanie konsumentów, Microsoft zdecydował się na daleko posuniętą redukcję cen, odnosząc stratę wysokości 990 milionów dolarów. Linia została oficjalnie wycofana w 2013.

Raz na wierzchu, raz na dnie

Jak widzimy, pierwsze kroki Microsoftu na rynku komputerów przenośnych, nie należały do szczególnie obiecujących. Mimo to gigant z Redmont nie zraził się początkową plajtą. W 2013 wypuścił on pod szyldem Surface 2, poprawioną wersję tableta. Według zapewnień korporacji, Surface 2 był nawet czterokrotnie szybszy od swojego poprzednika. Niezależnie od prawdziwości tej jakże chwytliwej informacji, nowe urządzenia przyniosły zdecydowaną poprawę wydajności z porównaniu z nierzadko ślamazarną ,,jedynką”. Wyniki ich sprzedaży były na tyle dobre, że pozwoliły Microsoftowi przynajmniej częściowo zrekompensować koszmar minionego lata. Podniesiona na duchu korporacja w tym samym roku wydała kolejną linię – Microsoft Surface Pro. W przeciwieństwie do zwykłych ,,serfejsów”, skupiała ona prawdziwe tabtopy, nie zaś hybrydowe tablety. Microsoft Surface Pro nie było wolne od uciążliwych mankamentów. Laptopy 2w1 przegrzewały się, niespodziewanie wyłączały podczas pracy, a towarzyszący jej akompaniament wariujących wentylatorów, nie należał do najprzyjemniejszych. Wiele osób, pamiętając o niefortunnym debiucie Microsoft Surface, odnosiło wrażenie dejavu. Ponownie, gigant z Redmond ratował się wypuszczeniem pół roku późnej zrewidowanej Microsoft Surface Pro. Tym razem kłopotliwe usterki zostały wyeliminowane, a użytkownicy zadowoleni.

Linie laptopów marki Microsoft

Lata 2012-2013 były dla Microsoftu poligonem doświadczalnymi. Choć nie było się bez pewnych trudności, gigantowi z Redmond udało się zdobyć pierwsze przyczółki na rynku komputerów przenośnych. Korzystając z zdobytego know-how, korporacja stopniowo rozszerzała swoją ofertę. Obecnie znajdziemy w niej następujące linie:

Microsoft Surface Go – tabtopy z systemem operacyjnym Windows 10 S. Na ich pokładzie znajdziemy procesor Intel Pentium Gold Processor 4415Y, kartę graficzną HD Graphics 615 GPU. 10 calową matrycę oraz złącza: czytnik kart pamięci, audio mini-jack i USB C. Pojemność dysku różni się od modelu – w najtańszych (Microsoft Surface Go 400, 450) zastosowano 64 gigabajtowy dysk eMMC. W droższych zaś znajdziemy SSD o objętości 128 (Microsoft Surface Go 500, 550, 600, 680, 730) lub 256 GB (Microsoft Surface Go 700, 830). Podobnemu zróżnicowaniu ulega ilość pamięci RAM – od 4 do 8 GB. Microsoft Surface Go na pełnej baterii pracuje do 2 godzin.

Microsoft Surface Go 2 – wypuszczona w 2020 kontynuacja linii Surface Go. W stosunku do swojego poprzednika wyróżnia się nieco lepszą wydajnością, większym o pół cała ekranem, dłuższym czasem pracy na bateriach (maksymalnie 10 godzin).

Microsoft Surface Pro 7 – rozwijana od 2018 linia skupiająca ekskluzywne laptopy 2w1 dla wymagających użytkowników domowych i biznesowych. Pod względem parametrów bardzo zróżnicowane.

Microsoft Surface Pro X – kolejna, wypuszczona w 2019 linia wydajnych tabtopów, pod wieloma względami przełomowa. Microsoft po raz pierwszy zrezygnował z procesów Intela na rzeczy CPU własnej, wspólnej z koncernem Qualcomm koprodukcji – Microsoft SQ. To samo dotyczy zastosowanych kart graficznych Adreno. Ponadto na pokładzie nowych tabtopów znajdziemy 13 calową matrycą, 8-16 GB RAM-u i dysk SSD o objętości od 128 (Microsoft Surface Pro X 1000, 1100) do 512 GB (Microsoft Surface Pro X 1800, 1900). Całość ma rozmiary 287 x 208 x 7,3 mm przy wadze 774 g.

Microsoft Surface Laptop 3 – obecnie jedynie klasyczna oferowana przez giganta z Redmond. Parametry urządzeń z tej linii są bardzo zróżnicowane. Użytkownicy najbardziej ekonomicznego Microsoft Surface Laptop 3 będą musieli zadowolić się procesorem Intel Core i5-1035G7, GPU Intel Iris Plus Graphics 1,05 GHz, 8 GB pamięci RAM oraz dyskiem twardym o pojemności 128 GB. Z kolei osoby, które sięgną po najbardziej eksluzywny model Microsoft Surface Laptop 3 2900, mogą cieszyć się wydajnym Intel Core i9-1065G7, kart graficzną Intel Iris Plus 1,1 GHz oraz terabajtowym dyskiem SSD. Przekątna matryca waha się od 13,5 do 15 cali.

Microsoft Surface Book 2 – starsza (2017) generacja tabtopów Surface Book.

Microsoft Surface Book 3 - wydajne tabtopy dla użytkowników domowych i biznesowych.

Do starszych nierozwijanych już linii należą:

Microsoft Surface;

Microsoft Surface 2;

Microsoft Surface 3;

Microsoft Surface Pro;

Microsoft Surface Pro 2;

Microsoft Surface Pro 3;

Microsoft Surface Pro 4;

Microsoft Surface Pro 2017;

Microsoft Surface Pro 6;

Microsoft Surface Laptop;

Microsoft Surface Laptop 2;

Microsoft Surface Book.

Najczęstsze usterki laptopów marki Microsoft

Do największych bolączek laptopów marki Microsoft należą:

-przegrzewanie się;

-głośna praca wentylatora;

-niespodziewanie zawieszanie się i wyłączanie podczas pracy;

-uszkodzenie matrycy.

Problemy te dotykają szczególnie starszych linii komputerów Microsoftu, choć zdarzają się i tym najnowszym. Na szczęście istnieje nasz serwis …. Ekipa ,,Nowego życie laptopa” oferuje profesjonalną pomoc w zakresie diagnostyki i naprawy laptopów spod stajni giganta z Redmond. Nasi technicy, nierzadko na drodze wręcz detektywistycznej pracy, godnej Sherlocka Holmesa, wykrywają i likwidują usterki przeoczane przez inne serwisy. Przyjdź, przekonaj się, a nie pożałujesz!


Dawid