Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Serwis laptopów Samsung /

Serwis laptopów Samsung

Gdy słyszymy nazwę ,,Samsung”, pierwszą myślą jaka zazwyczaj pojawia się w naszej głowie jest smartfon.  Jest to skojarzenie zasadniczo słuszne. Samsung cieszy się w końcu największym obrotem ze wszystkich firm produkujących smartfony. Jednak oferta koreańskiego giganta nie ogranicza się do wielofunkcyjnych telefonów.  Znajdziemy w niej również laptopy, karty pamięci, monitory, podzespoły komputerowe, a nawet samochody. W Polsce dostępność laptopów Samsunga jest mocno ograniczona. Wynika to z polityki firmy, która oficjalnie od 2014 nie dystrybuuje już swoich komputerów przenośnych w Europie.  Jednak od czasu do czasu, mniej formalnymi drogami, zdarza im się docierać do naszego kraju. Dlatego też warto poświęcić laptopom marki Samsung trochę uwagi, zwłaszcza, że znajdziemy wśród nich bardzo ciekawe modele, często w atrakcyjnych cenach.

Od suszonych ryb po high-tech

Historia Samsunga zaczęła się w 1938. Korea była wówczas pod okupacją japońską. W tych to niewątpliwie ponurych czasach, Lee Byung-chui w Daegu założył własną firmę.  Jej nazwa – Samsung – w języku koreańskim oznaczająca ,,trzy gwiazdy” – miała symbolizować wieczność i dostojeństwo. Biorąc pod uwagę początkowy profil przedsiębiorstwa – sprzedaż suszonych ryb, warzyw i makaronów – wydawała się ona wręcz groteskową i rażąco nieadekwatną. Jednak, jak pokazały dalsze losy firmy, okazała się ona zaskakująco trafna… Z czasem Samsung zaczął rozszerzać swoją aktywność na kolejne branże, w tym – co dla nas najważniejsze – rynek sprzętu elektronicznego. Obecnie konglomerat zatrudnia ponad 400 tysięcy osób w sektorach: samochodowym, handlowym, chemicznym, hotelarskim, elektronicznym, tekstylnym i spożywczym.

Motyla klawiatura

Pierwszy laptop Samsunga ujrzał światło dziennie w 1996.  Samsung  Sens 810 – jak nazwano pionierskie urządzenie – na dzisiejsze standardy wydajności, może wydać się wręcz żywą skamieniałością, latimerią świata IT. Jednak w chwili swojej premiery, stanowił sprzęt z wyższej półki. Posiadał ponadto jedną bardzo ciekawą cechą -  jego klawiatura była wygięta w kształt przypominający motyle skrzydła. To całkowicie nowatorskie jak na ówczesne realia ułożenie klawiszy, umożliwiało szybsze i mniej męczące wprowadzania tekstu. Użytkownicy prędko docenili unikalne rozwiązanie, poprawiające komfort pracy. W lipcu 1996 Samsung Sens 810 został mianowany produktem miesiąca przez wpływowy tygodnik ,,Time”.

Gdy słoń nadepnie Ci na laptopa…

W kolejnych latach koreański gigant, nie przestawał zadziwiać niecodziennymi rozwiązaniami technicznymi. W 2005 ukazał się Samsung M70 z łatwo odłączalnym monitorem. Użytkownik chcąc cieszyć się treściami multimedialnymi, mógł łatwo zdemontować wbudowaną 19-calową matrycę, a w jej miejscu podłączyć pełnowymiarowy monitor. Rok później na rynku pojawił się Samsung Q35 – pierwszy laptop z zintegrowaną kartą Wi-Max.  Jednak najciekawsza była niewątpliwie wypuszczona w 2011 seria Samsung 6. Komputery przenośne tej linii, dzięki unikalnej konstrukcji, mogły znieść nacisk nawet jednej tony! Innymi słowy: jeśli na safari młody słoń afrykański nadepnie Twojego Samsunga 6, istnieje spora szansa, że nadal będzie on sprawny.                                     

i skończy się prąd... 

A co jeśli podczas naszej wycieczki po Afryce, nagle zabraknie nam prądu? Bez obaw, Samsung zatroszczył także o to! W 2012 firma wyprodukowała kolejnego niezwykłego laptopa – Samsung NC215S.  Obudowa tego komputera posiada wbudowane panele słoneczne, przetwarzające energię słoneczną na elektryczną.  Dwie godziny pracy w słonecznym otoczeniu. wystarczą by naładować baterię na godzinę pracy. W pełni naładowany akumulator pozwala cieszyć się naszym laptopem przez 14 godzin.  Nowatorski notebook dedykowany jest przede wszystkim dla krajów afrykańskich. Wiele z nich ciągle nie posiada wystarczającej liczby elektrowni, cieszy się za to praktycznie cały rok intensywnym nasłonecznieniem.

Komputer wagi piórkowej

Większość laptopów produkcji Samsunga wyposażona jest w system operacji z rodziny Windows. Wyjątkiem od tej reguły są Chromebooki z preinstalowanym Google Chrome OS. Wszystkie pliki, które na nich stworzymy, są automatycznie zapisywane także na serwerze Google, więc nawet w przypadku zaginięcia bądź kradzieży komputera nie stracimy dostępu do naszych danych. Na przełomie 2020/2021 ukazały się cztery nowe modele laptopów. Jeden z nich – Samsung Galaxy Book Flex 2 – dostępny jest w wariancie z wbudowanym modemem 5G. Inny zaś – Samsung Galaxy Ion 2 -  waży zaledwie 970 gramów przy grubości 12,9 mm.  Filigranowe rozmiary urządzenia nie oznaczają ograniczenia funkcjonalności, o czym świadczy możliwość podłączenia zewnętrznego GPU.

Laptopy marki Samsung charakteryzują się sporą innowacyjnością, a także solidną konstrukcją.  Niestety zalety te idą w parze z bardzo ograniczoną dostępnością. Pozostaje mieć nadzieję, że koreański koncern zdecyduje się ponownie otworzyć na rynek europejski, gdzie jego komputery przenośne z pewnością znalazłaby wielu odbiorców.

 

Linie laptopów marki Samsung

Samsung oficjalnie wycofał się z rynku europejskiego. Dlatego też, jeśli już docierają nad Wisłę, robią to różnymi nieoficjalnymi drogami. Do pojawiających się od czasu do czasu w naszym kraju linii należą między innymi:

Samsung 7,9 - laptopy dla użytkowników domowych, sprawdzające się zarówno w codziennych obowiązkach, jak i zastosowaniach multimedialnych.

Samsung Flash – budżetowe laptopy do zastosowań biurowych.

Samsung Odyssey – laptopy gamingowe.

Samsung Chromebook – linia z systemem operacyjnym ChromeOS.

Samsung Galaxy Book – skupia laptopy i tabtopy, łączące mobilność z wysoką wydajnością.

Najczęstsze awarie laptopów marki Samsunga

Do najczęściej spotykanych mankamentów laptopów marki Samsung należą:

-głośna praca wentylatora;

-przegrzewanie się;

-uszkodzone gniazdko zasilania;

-uszkodzenie matrycy;

-głośna praca napędu CD/DVD;

-wadliwa praca karty graficznej;

-uszkodzone gniazdka USB obudowy;

-nie działający touchpad.

Jeśli Twój laptop z jakichkolwiek powodów zaczyna odmawiać Ci posłuszeństwa, zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem. Oferujemy bezpłatną diagnozę oraz sprawną i profesjonalną naprawę.

Dawid