Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Serwis laptopów Sony-Vaio /

Serwis laptopów Sony-Vaio

Z czym kojarzy się nam Japonia? Wielu z samurajami, innym z origami czy sushi, znajdą się z pewnością też tacy, którzy wskażą na anime. Mniej oczywista, lecz równie prawdziwa odpowiedź brzmi: z laptopami.

Skromne początki

W 1946, krótko po kapitulacji Japonii w II Wojnie Światowej, Masaru Ibuka założył elektroniczny sklep w Tokio. Drobny biznes, z początku zatrudniający jedynie ośmiu pracowników, miał mieć przed sobą niesamowitą przyszłość.  Z upływem lat, skromne przedsiębiorstwo Ibuki zamieniło się w elektronicznego giganta i jedną z flagowych marek Kraju Wschodzącego Słońca. Od 1957 nosi ono używaną do dziś nazwę Sony.  Swoje pochodzenie zawdzięcza ona połączeniu łacińskiego czasownika sono ,,wydawać dźwięk” oraz angielskiego rzeczownika sonny, oznaczającego w amerykańskim slangu młodego mężczyznę.

Laptopy (z) Kraju Kwitnącej Wiśni

Sony swoje pierwsze komputery produkowało już w latach 80-tych. Początkowo były one przeznaczone jedynie na rynek japoński. W połowie lat 90-tych przedsiębiorstwo zdecydowało się rozszerzyć swoją ofertę o nowe modele, dostępne także na zagranicznych rynkach. W 1997 ukazały się pierwsze laptopy nowej linii – Sony Vaio. Japońskie komputery przenośne spotkały się generalnie z ciepłym przyjęciem. Jednym z ich entuzjastów okazał się założyciel Apple, Steve Jobs. W 2001 zaproponował on Sony współpracę w zakresie produkcji laptopów z systemem operacyjnym MacOS. Propozycja, jakkolwiek kuszącą zdawała się, finalnie została odrzucona przez japoński koncern. Uznał on, że w epoce hegemonii Windowsa, układ taki mógłby okazać się niekorzystnym finansowo.

Od środka

Laptopy Sony Vaio cechowało szereg ciekawych rozwiązań technicznych. Począwszy od 2005, wszystkie modele serii wyposażone były w ukrytą partycję ratunkową. Aktywowana wciśnięciem przycisku F10 podczas uruchamiania komputera, umożliwiała szybkie przywrócenie laptopa do stanu fabrycznego. W tym samym roku światło dzienne ujrzała nowa linia Sony Vaio TX. Matryce laptopów tej serii były podświetlone od tyłu diodami LED.  Rozwiązanie to zapewniało lepszą ostrość barw, jednocześnie minimalizując zużycie energii elektrycznej. Nie był to jedyny przypadek, gdy notebooki Sony Vaio pozostawiały konkurencję w tyle. Laptopy z produkowanej od 2006 serii Vaio AR, były pierwszymi komputerami przenośnymi na świecie wyposażonymi w napęd Blu-ray. Z kolei modele spod znaku Vaio SZ były jednymi z pierwszych laptopów z zewnętrzną kartą graficzną.

Jak feniks z popiołów?

Komputery przenośne Sony Vaio zdołały zdobyć sobie  grono oddanych użytkowników, jednak pod względem wyników sprzedaży, pozostawały w tyle za największymi konkurentami. Nawet w czasach swojej największej popularności, nie udało się im się wejść do rankingu dziesięciu najpopularniejszych marek.  Stosunkowo przeciętne wyniki sprzedaży, skłoniły Sony do zakończenia produkcji linii w 2014, przy jednoczesnej kontynuacji wsparcia technicznego i serwisowego dla dotychczas zakupionych komputerów. Decyzja ta zasmuciła wielu miłośników serii, znanej z nowatorskich rozwiązań technicznych oraz stabilności. Jednak nie oznaczała ona końca linii Vaio. Sektor dotychczas ją produkujący, został bowiem sprzedany funduszowi inwestycyjnemu Japan Industrial Partners. Vaio, istniejące od tej pory jako niezależna spółka, wznowiła produkcję komputerów przenośnych.  Do dziś ukazały się trzy nowe linie laptopów – , Vaio Z, Vaio SX 14 i SX 2012, dedykowane dla wymagających użytkowników domowych.

Linie laptopów marki Vaio

W 2014 Sony oficjalnie zakończyło swoją długoletnią przygodę z marką Vaio. Sektor, który do tej zajmował się jej produkcją, został sprzedany Japan Industrial Partners. Vaio, teraz w rękach nowego właściciela, rozwija 3 linie laptopów

Vaio SX 12 – w środku składającej się z włókien węglowych oraz stopów aluminium i magnezu, znajdziemy CPU Intel Core i5 lub i7, kartę graficzną Intel UHD Graphics, 8 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności – w zależności od modelu – od 256 GB do 1 TB. Na uwagę zasługuje czytnik linii papilarnych, długi czas pracy na bateriach – według zapewnień producenta nawet do 12 godzin – a także szeroka gama portów (LAN, USB 3, USB 3.1, 2x USB 3.0, HDMI, VGA, wejście słuchawkowe). Kompletu dopełnia 12,5 calowa FHD.

Vaio SX 14 – wyróżnia się ultralekką obudową z włókna węglowego oraz niezwykle bogatym, jak na laptopowe standardy, zestawem portów – 3 gniazda USB 3.1, USB C, czytnik kart SD, VGA, RJ-45, wejście słuchawkowe, gniazdo kart SIM. 14-calowa matryca w zależności od modelu, dostępna jest w rozdzielczości FullHD lub 4K. Na pokładzie znajdziemy procesor Intel Core i7, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD 512/1024 GB lub – w najtańszym wariancie – Intel Core i5, 8 GB RAM-u i SSD 256 GB. W obu konfiguracjach znajdziemy też czytnik linii papilarnych, chroniący komputer przed dostępem niepożądanych osób.

Vaio Z – podobnie jak SX 14, cechuje się lekką obudową, wykonaną wyłącznie z włókna węglowego. W zależności od modelu, mamy tutaj 14-calowy ekran FHD lub 4K, CPU Intel Core i5/i7, kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics, 16-32 GB pamięci RAM oraz dysk twardy SSD 0,5-2 TB. Niektóre modele tej linii (VJZ141X0911B, VJZ141X0811B) na akumulatorze wytrzymując nawet 18 godzin. Chcąc ułatwić pracę w słabo oświetlonym otoczeniu, laptopy tej linii zostały wyposażone w podświetlaną klawiaturę.

W przeszłości Vaio, jako jeden z podmiotów Sony, oferowało też dziś już nierozwijane linie:

Vaio 505;

Vaio 700;

Vaio 800;

Vaio C1;

Vaio A;

Vaio AX;

Vaio Z;

Vaio W;

Vaio M;

Vaio AR;

Vaio AW;

Vaio S;

Vaio SZ;

Vaio C;

Vaio SR;

Vaio FS;

Vaio FE;

Vaio FZ;

Vaio FW;

Vaio FJ;

Vaio F;

Vaio E;

Vaio U;

Vaio G;

Vaio P;

Vaio TT;

Vaio X;

Vaio UX;

Vaio NW.

Najczęstsze awarie laptopów marki Vaio

Do najczęściej spotykanych usterek u laptopów marki Vaio należą:

-uszkodzenie gniazdka ładowania;

-niedziałające przyciski klawiatury;

-przegrzewanie się;

-problemy z sterownikami.

Naprawa laptopów Vaio nie należy do najłatwiejszych, ze względu na mocno ograniczoną dostępność części zamiennych. Mimo to, w naszym serwisie wielokrotnie podejmowaliśmy się już z sukcesem zabiegów tego rodzaju. Jeśli więc cokolwiek szwankuje w Twoim laptopie, konieczne zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasz team poruszy wszystkie sprężyny, by pomóc.

Dawid