Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Wymiana matrycy w laptopie /

Wymiana matrycy w laptopie

Monitor stanowi podstawowe urządzenia wyjściowe, dlatego też wszelkie usterki matrycy znacząco odbijają się na jakości, a nawet całkowicie uniemożliwiają pracę z komputerem.

Uszkodzenie matrycy

Matryca jest bardzo wrażliwa na urazy mechaniczne. Uderzenie, bądź upadek z wysokości (np.  przypadkowe zepchnięcie z biurka), może doprowadzić do jej pęknięcia, objawiającego się charakterystycznym pajączkiem (stłuczeniem w kształcie kojarzącym się z pajęczą siecią). W tej sytuacji, jedynym remedium jest wymiana matrycy na nową w serwisie komputerowym.

Zalanie matrycy

Może się zdarzyć, że niekiedy przez przypadek wylejemy nieco płynu na nasz laptop. Choć po dokładnym powycieraniu może się wydawać że wszystko jest już w porządku, to w rzeczywistości nawet mała kropla może zrobić całkiem duże szkody. Jeśli zależy nam na odratowaniu uszkodzonego sprzętu powinniśmy natychmiast go odłączyć i zanieść do serwisu. Wylanie płynu na laptop często powoduje zacieki między warstwami folii. Można je rozpoznać po zaciemnieniach bądź plamach na powierzchni na powierzchni matrycy. Zalane, podobnie jak mechanicznie uszkodzone matryce wymagają wymiany.

Uszkodzone i martwe piksele

Uszkodzone (bądź gorące) piksele to niewielkie kwadraciki na powierzchni matrycy, świecące cały czas na jeden kolor z palety RGB. Mogą być one korygowane przy pomocy dedykowanego oprogramowania bądź metodą naciskania. Bardziej problematyczne są martwe (tj. nieświęcące) piksele, widoczne jako czarne punkciki i często spotykane jako wada fabryczna.  Możliwość ich reklamacji zależy od indywidualnej polityki producenta, naprawa jest niemożliwa. Martwe piksele mogą znacznie pogarszać komfort pracy, zwłaszcza, gdy występują licznie oraz w znacznych odstępach od siebie, zmuszając do podjęcia decyzji o wymianie matrycy.

Mechaniczne zużycie

Starzenie się to przypadłość nie tylko organizmów żywych, lecz również sprzętu. Jeśli na ekranie naszego wiekowego laptopa, obserwujemy migające pikselowe paski, oznacza to, że nasza matryca zbliża się do końca swego elektronicznego żywota i wymaga zastąpienia nową. W tym przypadku nie powinniśmy zatem zwlekać (i psuć sobie cennego wzroku), tylko jak najszybciej udać się do profesjonalnego serwisu, gdzie po oględzinach i dokładnej konsultacji zostaniemy poinformowani o następnych, niezbędnych krokach.

Czy to się opłaca?

Usterki monitora zdążyły obrosnąć wieloma mitami. Jeden z nich głosi, że wymiana matrycy jest zabiegiem tak drogim oraz skomplikowanym, że nieopłacalnym. W rzeczywistości koszt wymiany matrycy stanowi zaledwie niewielki ułamek ceny, jaką musielibyśmy wydać na zakup kolejnego, nawet używanego laptopa. Co więcej, zdarza się, że na pozór poważne problemy z monitorem wynikają z błahych przyczyn.. Stosunkowo często spotykany brak podświetlenia matrycy (zawartość monitora jest niewidoczna lub widoczna tylko pod światłem), może wynikać z problemów z inwerterem bądź taśmą monitora. Podobne symptomy może dawać również GPU. W takich przypadkach, wymiana matrycy nie jest konieczna. Dlatego też, jeśli nasz monitor zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa, zalecana jest profesjonalna konsultacja, która z pewnością wykryje i naprawi przyczynę naszych problemów.

Dawid